Milletvekilleri sigara yasağını genişleten teklife karşı çıktı

TBMM Adalet Komisyonu'nda ele alınan ve sigarayla daha etkin mücadele öngören, yasak kapsamını genişleten kanun teklifi, sigara içen milletvekillerinin tepkisine neden oldu.

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl tarafından hazırlanan ve tali komisyonda görüşülen Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun’da değişiklik yapılması hakkındaki kanun teklifi, esas komisyon olan TBMM Adalet Komisyonu’nda ele alındı.

Komisyon toplantısına katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, koruyucu sağlık hizmetlerine önem verdiklerini belirterek, görüşülen teklifin Uluslararası Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi ile Ulusal Tütün Kontrolü Programı’nın bir gereği olduğunu kaydetti. En çok ölüme neden olan kalp hastalıkları ve kanserin en önemli nedeninini sigara olduğunu vurgulayan Recep Akdağ, sigara kullanımının bulaşıcı bir hastalık olduğunu bildirdi. ”Hastalıklar bir takım mikroplarla, sigara ise görsellikle yayılıyor” diyen Akdağ, ” IV. Murat yasası değil ama I. Cevdet yasası diyebilirsiniz. Çocuk ve gençlerin özenmesini, pasif içicilerin korunmasını öngörüyor” diye konuştu.

Teklifi hazırlayan Cevdet Erdöl ise teklifinin, sigaranın bırakılmasına yönelik olmadığını, sigara içenlerin daha az içmesine, içmeyenlerin ise korunmasına yönelik olduğunu kaydetti.

CHP Antalya Milletvekili Feridun Fikret Baloğlu, pasif içicilerin haklarının korunması gerektiğini ancak görüşülen teklifin kabul edilebilir olmadığını savundu. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle hazırlanan afişlere baktığında korktuğunu dile getiren Baloğlu, ”Sigaranın zararlarını anlatmak için asılan afişler de sağlığa zararlı. Afişlerde yer alan fotoğraf ve logolar, Türkiye’de ciddi sağlık sorunlarına neden olmuştur. Kalp, ciğer resimlerine, eğik sigaranın ne anlama geldiği konularına da girmek istemiyorum” diye konuştu.

Teklife en ciddi tepki AK Parti Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu’dan geldi. Birçok hastalığın stresten kaynaklandığını ve sigaranın, stresi azaltıcı yönü olduğunu savunan Hüsrev Kutlu, siyasi stres ortamında sigarayı bırakmanın mümkün olmadığını kaydetti. Stresli bir iş yaptıkları için cerrahların da sigara kullandığını ifade eden Kutlu, ”Caydırıcı olsun diye, IV. Murat sigara içenleri asmış. Bu da Cevdet Paşa yasası gibi” dedi. Kutlu, kanunların uygulanabilir şekliyle çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, “Bekarların tek başına yaşadığı yerler hariç her yere yasak getiriliyor. Araba sürücülerine yasak getirilmesi, uykuya dayanamayanların kaza yapmasına neden olabilir. Güzel bir yasa fakat uygulanması mümkün değil” diye konuştu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Mehmet Nuri Saygun,IV. Murat dönemindeki gibi her yerin yasaklanmaya çalışıldığını ileri sürdü. Saygun, ”Serbest olan yer, sadece dağ başları kaldı. Biz sigara içenleri ikinci sınıf görüyorsunuz ama diğerleri kadar saygı

görmeliyiz” dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu, sigarayı bırakmayı, iki sevgilinin boşanma davasına benzeterek, sigara içmesine rağmen ”turp gibi” olduğunu söyledi. Sigara içenlerin onurlarının korunması gerektiğine işaret eden Durdu, “Anam da babam da ‘bırak’ dedi, bırakamadım. Bizi de aşağı görüyorsunuz. Sigara müptelası olmuş insanın da izzeti nefsini koruyacak tedbirler düşünelim” diye konuştu.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Nevzat Doğan, sigaranın sağlığa zararlı ve ekonomik olarak büyük kayıplara neden olduğunu belirterek, ölüme neden olmasına, eroin ve kokain gibi alışkanlık yapmasına rağmen sigaranın serbestçe tüketildiğini söyledi. Doğan, ”Teklifin, sigara tüketimini yüzde 20 azaltacağını düşünürsek, bundan kim kazanır, kim kaybeder. Tarafımızı belli edelim. Mezar başında sigara yasaklanır mıymış… Rahmetli başını kaldırsa, ”Söndür at o sigarayı” derdi. Bazı şeyler yasaklanmadan önlenmiyor” şeklinde konuştu. .

AK Parti Tokat Milletvekili Resul Tosun ise sigara yasağına ilişkin 4207 sayılı yasanın, TBMM başta olmak üzere bir çok yerde uygulanmadığını ancak, yasağı belirten levhaların milletvekilleri tarafından ters çevrilerek kulislerde sigara içilmeye devam edildiğini söyledi. Yasanın eksik olduğunu ve iyi uygulanmadığını, 10 yılda sadece 49 kişiye ceza kesildiğini anlatan Tosun, “Yasak levhası önünde milletvekilli, görevli, hizmetli sigara içiyor. Kulislerde sigara kokusundan oturamıyorum. İçenleri Allah kurtarsın” diye konuştu.

Teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından Komisyon Başkanı Köksal Toptan toplantıyı bitirdi. Teklifin maddeleri 21 Şubat tarihinde yapılan toplantıda görüşülecek.