Millî Egemenlik Ödülü

TBMM’nin bu yıl ilk kez vereceği Üstün Hizmet ödülleri için müracaatlar devam ediyor.

Bu arada adaylardan TBMM yönetimine ilginç talepler geliyor. Milli Egemenlik Onur Ödülü’ne aday olan bazı kişilerin özgeçmişlerine koymak üzere ‘Onur ödülüne aday gösterilmiştir’ şeklinde yazı istedikleri ortaya çıktı. Bu durum karşısında şaşıran Meclis görevlileri talebi geri çevirirken, isim vermekten kaçınıyor.

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök aday gösterildiği için tartışmalara sebep olan Milli Egemenlik Onur Ödülü’ne bu yıl başvuru sınırlaması getirildi. TBMM yönetimi, halen görev yapan siyasilerin aday gösterilmesine sıcak bakmıyor. Buna rağmen aday gösterilen bir kişi olursa, yönetim bu kişilere aday olup olmayacaklarını soracak. Siyasinin adaylığı kabul etmesi halinde müracaat kabul edilecek. Geçen sene Prof. Gazi Yaşargil’e verilen Milli Egemenlik Onur Ödülü’ne bu yıl sadece bir vatandaş başvurdu. İstanbul’da yaşayan Ahmet Eren Çakır kendisini aday gösterdi.

Üstün Hizmet Ödülü içinse milletvekilleri, valilik ve belediyeler, illerine en çok katkı yapan kişileri aday göstermek için yarışıyor. Bazı iller birçok kişi belirlerken bazılarından sadece tek isim gönderildi. İstanbul Valiliği kentin tanıtımına katkı sağlayan adaylarını iki ayrı liste halinde TBMM Başkanlığı’na sundu. İlk listede, iş dünyasından Güler Sabancı, Şakir Eczacıbaşı ve Kadir Has isimleri yer aldı. İkinci listede ise Şener Şen, Emel Sayın, Sezen Aksu, Ahmet Özhan, Alaattin Yavaşça ve Nevzat Ayaz dikkat çekti. İşadamlarını aday gösteren illerden biri de Kahramanmaraş oldu. Valilik, Mado Dondurmaları’nın üreticisi Yaşar Dondurma firmasını aday gösterirken Kayseri Kadir Has’ı adaylığa layık gördü. Şanlıurfa ise sıra gecelerinin unutulmaz ismi Kazancı Bedih ve Mehmet Özbek’i, Kocaeli ünlü güreşçi Gazanfer Bilge ismini gönderdi. Bu ödüle aday gösterilen tek siyasi isim eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel oldu. Isparta Valiliği yaptığı hizmetlerden dolayı Demirel’i aday gösterdi. ‘Bozkırın tezenesi (mızrap)’ diye bilinen ünlü sanatçı Neşet Ertaş paylaşılamadı. Hem İstanbul hem de Kırşehir, Ertaş’ı aday gösterdi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın görevden aldığı eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’e hemşehrileri sahip çıktı. Bitlis Valiliği, TBMM yönetiminin siyasilerin adaylığına sıcak bakmadıklarını açıklamasına rağmen Ergezen’i aday gösterdi.

Kimlere veriliyor?

Başvuruların 21 Mart’a kadar süreceği TBMM Üstün Hizmet Ödülü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve milletine, ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayanlara, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara veriliyor. Adaylar, vali, kaymakam ve belediye başkanının teklifi, il genel meclisinin kararıyla belirleniyor. TBMM Başkanlık Divanı, ödülün kime verileceğini tespit ediyor.