Milli Egemenlik Ödülü için son başvuru 21 Mart’ta

TBMM Başkanvekili ve TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Başkanı Nevzat Pakdil, 2005 yılında ilk kez verilen TBMM Milli Eğemenlik Onur Ödülü'ne son başvuru tarihinin 21 Mart olduğunu açıkladı.

Pakdil, gündemlerinin öncelikli konusunun 2005 yılında ilk defa ihdas edilen “TBMM Milli Eğemenlik Onuru Ödülü” olduğunu belirterek, ödülün milli eğemenlik ve demokrasi konularında ulusal ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalar ile üstün başarı gösteren kişilere verilmesinin öngürüldüğünü kaydetti. Geçen yıl ödülün Prof.Dr. Gazi Yaşargil’e verildiğine işaret eden Pakdil, ödülün ruhunu ve amacını oluşturan “milli eğemenliğin temsili” hususunun ilgili yönetmelik hükmünde daha açık yer almasını sağlayacak değişiklik üzerinde çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Pakdil, “Milli Eğemenlik Onur Ödülü”ne başvuruların 1 Ocak 2006 tarihinde başladığı, 21 Mart 2006 tarihinde biteceğini, başvuruların TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu’na yapılabileceğini vurguladı.

Pakdil, Meclis tarafından verilen diğer ödülünde ” TBMM Üstün Hizmet Ödülü” olduğunu hatırlatarak, “Üstün Hizmet Ödülü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletine, ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayanlara, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara verilecektir”dedi. Pakdil, ” Üstün Hizmet Ödülü’nü vermelerindeki amaçlarının illerde bireysel olarak halka karşılıksız hizmeti amaç edinmiş ve sosyal kültürel ve ekonomik açılardan bu yolda önemli katkılarda bulunan insanların ödüllendirilmesini amaçlandığını kaydetti. Pakdil, ” Üstün Hizmet Ödülü”ne başvuru için zaman ve sınır olmadığını, ödüle adayların vali, kaymakam, belediye başkanı ve il genel meclisinin kararı, milletvekilinin başvuru ile gerçekleşeceğini söyledi.

Pakdil, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 86. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan Milli Eğemenlik Sempozyumları’nın bu yıl Kırşehir ve İzmir’de yapılmasının kararlaştırıldığını ifade etti. Pakdil, her olduğu gibi bu yılda Karaman Dil Bayramı, Yunus Emre’yi Anma Törenleri, Erzuru, Sivas ve Amasya Kongreleri’nin kutlama yıldönümü törenleri, Samsun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları ve Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma törenlerine katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Pakdil, Meclis’in yasama ve denetim faaliyetlerinin uzmanlar tarafından uzmanlık tezi olarak bilimsel bir çalışma haline getirildiğini kaydetti.

Pakdil, yayın çalışmaları kapsamında milletvekillerinin ve ilgilenenlerin istifadesine sunulmak üzere, insan sağlığının korunmasına yönelik olarak rehber kitahlar hazırlanması konusunda Gazi Üniversitesi arasında protokol imzalandığını vurguladı.