Milli Egitim Bakanligi Müstesari Birinci ‘Önlem alinmazsa okullarda çetelesme bir sorun olabilir’

ANKARA - Milli Egitim Bakanligi Müstesari Necat Birinci; önlem alinmadigi takdirde okullarda 'çetelesmenin' bir sorun haline gelebilecegine dikkat çekti.

Milli Egitim Bakanligi Müstesari Necat Birinci; Mardin’in Nusaybin ilçesinde bir ögrencinin ögretmenini vurmasi olayini degerlendirdi.

Okullarda ögrencilerin ögretmenlere yönelik siddet girisimlerini ‘münferit olaylar’ olarak nitelendiren Birinci; önlem alinmamasi halinde ‘okullardaki çetelesmenin’ bir sorun haline gelebilecegi uyarisinda bulundu.

Siddet egilimi gösteren çocuklarin içinde bulundugu ortam ve yasam kosullari geregi bu tarz tutumlar sergiledigine dikkat çeken Birinci; özellikle göç alan illerde benzer olaylarin yasanabildigini kaydetti.

Aile yapisinin saglamligi, toplumun sahip oldugu örf-adet-gelenek ve etik degerler nedeniyle; Türkiye’de dünyanin pek çok ülkesine nazaran ögrencilerin ögretmenlerine yönelik siddet ya da taciz girisimlerinin sinirli oldugunu vurgulayan Birinci; “Ögretmenlerimiz okullarda rahat rahat derslerini yapabilmekte. Ama tabii ki, yasanan olaylar karsisinda da bazi tedbirler alinmazsa, okullardaki çetelesmeler de ilerleyen dönemlerde bir sorun haline gelebilir” dedi.

Bu noktada ailelerin bilinçlendirilmesi, çocuklarin kültürel ve sanatsal faaliyetlere yönlendirilmesi gerektigini aktaran Birinci; konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanligi ile bir protokol imzaladiklarini animsatti. Birinci; söz konusu protokol geregi; ögrencilerin tiyatro, sinema, müzik gibi alanlara yönlendirildiklerini, sanat ruhu asilamaya çalistiklarini dile getirdi.

Birinci, bu noktada okul-aille birliklerine de önemli görevler düstügünü kaydetti.

Okul – aile birlikleri yöneticilerinin okul yönetimleri ile isbirligi içinde olmasi gerektigini anlatan Birinci, “Okul aile birlikleri de ögrencilerin kültürel ve sanatsal faaliyetlerin daha fazla içinde bulunmasi için okul yönetimi ile birlikte çalismali” diye konustu.

Birinci, velilere de bu noktada egitim verdiklerini hatirlatti.