‘Milli Eğitim Bakanlığı okullardaki şiddete duyarsız’

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullardaki şiddete duyarsız kaldığını ileri sürdü.

Türk Eğitim- Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sık sık mevzuat değiştirmesi sonucu öğrencilerin şiddete yöneldiğini belirterek, “Okula gelen her çocuğun kayıtsız şartsız sınıf geçirildiğini, kurul yönetmeliklerinin işlevinin kaybetiğini, okullardaki çocukları meşgul edecek spor salonları, kütüphaneler gibi yerlerin yeterli olmadığını, öğretmensizlik nedeniyle derslerin boş geçtiğini alt alta koydoğumuz zaman çocuğun enerjisini okulda sarf edememesi sonucu dışardaki balicilerle kapkaççılarla birlikte hareket etmeye meylettiğini görüyoruz.” dedi.

Türk Eğitim- Sen Kars Şubesi Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte bir pastanede basın toplantısı düzenleyen Özcan, Mill Eğitim Bakanlığı’nın sık sık mevzuat değiştirmesinin çocukları şiddete yönelttiğini söyledi. Aile içi şiddetin de öğrencileri şiddete teşvik ettiğini belirten Özcan, şöyle konuştu: “Daha dün Kayseri’de bir üyemizin dersi basılarak çocukların kavgasını ayırırken tarafların çocuğu tuttuğu iddiasıyla hastanelik ettikleri herkesçe malumdur. Demek ki devlete ve millete düşen önemli görevler vardır. Bunun nedenleri masaya yatırıldığı zaman şunu görüyoruz ki, eğitim noksanlığının önde olduğunu eğitimin öncelikle ailelerden başladığını bir kısmının çocuklarının yaptığını onur meselesiymiş gibi adeta kabadayılık gibi göstererek çocuklarını teşvik etmeleri, yine bir kısım ailelerin çocuklarıdan hiç haberdar olmadıklarını annenin başka, babanın başka ve çocuğun da başka yerde olduğunu, bir diğer aile türünde ise aile içi şiddet sonucu anne ve babanın geçimsizliğinin çocuğa yansıdığının ekonomik nedenlerle okula aç gelen çocuğun diğer çocukların beslenmesini ellerinden alacak kadar diğer çocukları kıskanması sonucu çocukları darp etmeye kalktıklarını görüyoruz.”

Özcan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyarsızlığı, sık sık mevzuatların değişmesiyle birlikte okula gelen her çocuğun kayıtsız şartsız sınıf geçirildiğini şartsız kurullarla ortaya çıkarıldığını, yönetmeliklerin işlevini kaybettiğini, okullardaki çocukları meşgul edecek spor salonları kütüphaneler gibi yerlerin yeterli olmadığını, öğretmensizlik nedeniyle derslerin boş geçtiğine dikkat çekti. Özcan, “Alt alta koyduğumuz zaman çocuğun enerjisini okulda sarfedememesi sonucu dışardaki balicilerle kapkaççılarla birlikte hareket etmeye meylettiğini görüyoruz. Çocukların şiddet içerikli filmlerdeki kişilere özenerek saçlarını onlar gibi taradıklarını, onlar gibi konuştuklarını, onlar gibi hakeket ederek toplumda şiddet yarattıklarını görüyoruz.” diye sözlerini tamamladı.