‘Milli eğitim sistemi AB ile kıyaslanamayacak durumda’

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Şuayıp Özcan, Avrupa Birliği'ne giriş sürecindeki Türkiye'nin eğitim alanında çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekerek, Milli Eğitim sisteminin Avrupa birliğiyle kıyaslanamayacak durumda olduğunu söyledi.

Ancak Milli Eğitim sistemi Avrupa Birliği’yle kıyaslanamayacak şekildedir. Avrupa’da fiziki mekanlarda öğrenci sayısı 15 -20, bizde 40-90 arasındadır. Bilgisayar destekli eğitim tam manasıyla devam ederken bizde çok sıkıntı var. AB’de de ana okullarda okullaşma oranı yüzde 80 civarında iken, bizde okullaşma oranı yüzde 14 cıvarındadır” dedi.

Milli Eğitim Müdürlüklerinin yüzde 60 oranında vekaleten yürütüldüğünü gördüklerini öne süren Özcan, asaleten atama yapılmadığı takdirde eğitim çıtasının yükseltilemeyeceğini kaydetti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı yenilikleri şov olarak değerlendiren Özcan “İyi eğitilmeyen insanlarla eğitim yapacaksınız ve eğitimin kalitesini yükseltmeye çalışacaksınız. Bu durumda gelecek nesillerin işi çok zor. Eğitim sistemimizin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Çağdaşlığı yakalamak uğruna kardeşi kardeşe karşı düşman eden üst kimlik tartışmazı kabul edilemez bir davranıştır. İnsanlar değişik adlar altında değerlendirilmesi kimseye fayda sağlanamaz. Çok duyarlı davranmamız gerekir. Kendi değerlerimiz doğrultusunda gelişen teknolojinin ve ilmin ışığı içerisinde bu sistemi kökten kazıyarak, Milli Eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması gerekir. sürgünden uzak, yandaşlıktan uzak, kafalarında soru işaretleri olmayan kol kola girip insan sevgisi dopdolu insanlar yetiştirmeliyiz.” diye konuştu.