Milli Eğitim’den atama bekleyen adayları korkutan haber!

Milli Eğitim Bakanlığı 2011 sınavına girecek öğretmen adaylarını şoka mı uğratacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, Haziran ayı itiariyle 30 bin kadrolu öğretmen alınacağını açıklamıştı. Ancak, memurlar.net'te yer alan habere göre: 2011 sınavına girecek olan öğretmen adayları şoka uğrayabilir.

Haberde gerekçe ise şöyle anlatılıyor: MEB'in resmi açıklamasında, bu alımın "ek alım" olduğuna yönelik bir ifade bulunmamaktadır. Yapılan bu açıklamada yer alan kadro alımının, ek alım olması gerekmektedir. Aksi halde, bu sayı, Ağustos ayında alınacağı açıklanan 55 bin kadrolu öğretmen alımından eksiltilecektir.

Haberde MEB'in elindeki açıktan atama izni sayısı ise şöyle özetlenmiş :

1- 2011 yılı bütçe kanununa göre, MEB'in bir önceki yıl boşalan kadrolarının yüzde 50'sine atama yapma hakkı bulunmaktadır. MEB, bu rakamın, 4 bin 755 adet olduğunu açıklamıştır.

2- 25 bin atama izninden MEB'e düşen pay ise 10 bin 500 adet kadrodur.

3- 12 Nisan 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kanuna göre, MEB'e ek olarak verilen açıkatan atama izni sayısı 24 bin 745'tir.

Bu rakamlara göre, şuan için MEB'in 2011 yılında alabileceği kadrolu öğretmen sayısı 40 bindir.

MEB, geçtiğimiz Cuma günü itibariyle, Haziran ayında 30 bin kadrolu öğretmen alacağını belirtmiştir. Bu alımla birlikte MEB'in elinde kalacak kadro sayısı 10 bin olacaktır.

Şuan için, konjoktüre göre davranan, kararlı olamayan, gelen kamuoyu tepkisine göre yön değiştiren MEB; seçim öncesinde büyük bir kamuoyu oluşturan ek alım kardeşliğinin taleplerini karşılamış görünmektedir. Ancak, bu sayının ek alım mı olduğu yoksa, Ağustos ayındaki sayıdan mı eksiltileceği yönünde net bir açıklama bulunmamaktadır.

2011 sınavına giren öğretmen adaylarının 10 bin kadro gibi bir öğretmen alımı ile karşılaşması halinde, çok büyük bir şok yaşanacaktır. MEB'in bu konuda bir planı var mıdır yok mudur bilmoruz. Memurlar.net olarak, 55 bin kadrolu atama yapacağını söyleyen bir Milli Eğitim Bakanının, Meclisten sadece 24 bin 745 açıktan atama iznini geçirmiş olmasını, tedirginlikle karşılıyoruz. Hem Milli Eğitim Bakanının hem de Personel Genel Müdürlüğünün sözleri ve işlemleri güven vermemektedir