Milli felaket gibi görüntüler

Mustafa Başoğlu, "Güneydoğu'da her gün şehit sayımızın giderek artması ve şehitlerin defnedildiği cenaze törenleri, ülkede giderek bir mili bir felaket görüntüsü sergilemektedir" dedi.

Türkiye’nin terör belasından kurtulması için gereken gayretin gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, devletin, milletin, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve basının, milli birlik ve dayanışma içinde olması gerektiğini ifade etti. Başoğlu ABD yetkililerin zaman zaman Türkiye’ye yeteri kadar destek veremiyecekleri açıklamalarında bulunduğunu belirterek, bunun terörün dış kaynaklı desteklendiğinin bir ifadesi olduğunu dile getirdi. Başoğlu, Türkiye’nin milli mücadele döneminde olduğu gibi kendi başına ve kendi gücüyle terörden kurtulmayı başaracağına dikkat çekti.

İsrail’in bir yandan Gazze’ye bir yandan da Lübnan’a silahlı kuvvetlerini sokarak, Filistinlileri ve Lübnanlıları yok etmeye çalıştığını kaydeden Başoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya barışını korumakta görevli olan Birleşmiş Milletler’in (BM) bu saldırıya seyirci kalması, savaşı kınayabilecek kadar duyarlılık göstermemesi, artık BM’nin barışı koruyacak, güvenilir bir kurum olmaktan çıktığını göstermektedir.”

Başoğlu, Türkiye’nin barışı koruma, İsrail saldırılarını durdurma, girişimlerini daha çok güçlendirilmesi ve büyük devletlere etki yapacak girişimleri sürdürülmesinin yaralı olacağını vurguladı.