Milli Kütüphane’deki 346 bin kitap gün yüzüne çıkarılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milli Kütüphane'de 10 yıldır açılmamış üç deponun açıldığını, depolarda yer alan toplam 346 bin kitabın işlem görmediğini, bu kitapların işleme çalışmalarının başlatıldığını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milli Kütüphane’de 10 yıldır açılmamış üç deponun açıldığını, depolarda yer alan toplam 346 bin kitabın işlem görmediğini, bu kitapların işleme çalışmalarının başlatıldığını açıkladı. Gezi olaylarıyla ilgili bir gündemi bulunmadığını anlatan Çelik, ama bazı tiyatrocuların bunu gündem haline getirmeye çalıştığını ifade etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe görüşmeleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserler Başkanlığının bütçelerinin görüşülmesi tamamlandı.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Yılmaz Güney’in filmlerinin nerede olduğunu sordu. Filmlerin neden yasak olduğu sorusunu yöneltti. Soruları cevaplayan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ‘devletin bekası’ ifadesinin ‘statüko’ anlamında yanlış olarak kullanıldığını belirtti. İstihbaratı, ordusu, ekonomisi veya başka açılardan güçlü bir devletin olabileceğini dile getiren Çelik, “ama tarih şahittir ki sadece bu unsurların ayakta tuttuğu devletlerin yeryüzünden silindiğini” vurguladı. Çelik, kültürün yok olması halinde asla bunun bir daha yerine konamayacağına dikkat çekti.

Devlet-sanat ilişkisi bakımından elimizdeki modelin Rusya’da bile terkedilmiş bir model olduğunu dile getiren Çelik, bu modelin dünyada sadece Çin’de bulunduğunu ve modelin değişmesi, terkedilmesi gerektiğini söyledi. Atatürk Kültür Merkezi konusunda ise Bakan Çelik, bugün oraya yıkılarak yerine dünya çapında opera yapılması şeklinde bir yaklaşım içinde olduklarını açıkladı.

Millet olarak ayakta tutabilecek manevi mirasa sahip olunduğunu vurgulayan Çelik, Kültür Bakanlığı olarak kendilerine düşen görevin ise bu mirası ayakta tutmak olduğunu kaydetti. Milli Kütüphane konusunda Çelik, 10 yıl boyunca açılmamış 3 deponun açıldığını belirterek bu depolarda yer alan 60 bin, 250 bin ve 36 bin kitap olmak üzere toplam 346 bin kitabın işlem görmemiş durumda olduğunu ve çalışmaların hemen başlatıldığını söyledi. Buradan yola çıkarak Milli Kütüphane’nin ne halde olduğunun daha iyi anlaşılacağını dile getiren Çelik, bazı kitapların hurdaya ayrıldığı yönündeki iddiaların ise incelendiğini kaydetti.

“KÜLTÜR SANATTA OLİGARŞİ KABUL EDİLEMEZ”

Kendisinin Gezi olaylarıyla ilgili bir gündemi bulunmadığını anlatan Çelik, ama bazı tiyatrocuların bunu gündem haline getirmeye çalıştığına dikkat çekti. Hiçbir alanda oligarşinin kabul edilemeyeceğini ancak kültür-sanatta oligarşinin hiç kabul edilemeyeceğinin altını çizen Çelik, verilen desteklerin amacının sanat dallarının gelişmesi olduğunu ifade etti. “Şu tiyatroculara, şu sebepten dolayı destek verilmedi” şeklindeki haberleri hatırlatan Çelik, kendi açısından bunları çok yadırgatıcı bulduğunu vurguladı.

“ELİMİZDEKİ DEVLET-SANAT İLİŞKİSİ RUSYA’DA BİLE YOK; TERKEDİLMELİDİR”

Sanatın performansla ilgili bir durum olduğunu belirten Çelik, sahne sanatlarında performansa öncelik verilmesinin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de esas olduğunu kaydetti. Devlet-sanat ilişkisi bakımından elimizdeki modelin Rusya’da bile terkedilmiş bir model olduğunu dile getiren Çelik, bu modelin dünyada sadece Çin’de bulunduğunu ve modelin değişmesi, terkedilmesi gerektiğini söyledi.

Verilen desteklerin hepsinin yerini bulduğunu ve büyük bir geri dönüşüm aldıklarını anlatan Çelik, sanatçıların kıymetini, kişiliklerini, sanatsal değerlerini tartışmadıklarını; devlet-sanat ilişkisinin çoğulcu bir yapıya kavuşturulmasını amaçladıklarını ifade etti.

“ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YIKILACAK YERİNE OPERA YAPILACAK”

Dijital bir çağda olunduğunu bu sebeple afiş, büroşür gibi tanıtımlardan vazgeçildiğini dile getiren Çelik, çağın koşullarına göre bir tanıtım stratejisi benimsediklerini vurguladı. Atatürk Kültür Merkezi konusunda ise Bakan Çelik, bugün oraya yıkılarak yerine dünya çapında opera yapılması şeklinde bir yaklaşım içinde olduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından yapılan oylama ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserler Başkanlığının bütçeleri kabul edildi.