‘Milli maçları seyircili oynama çabasındayız’

İsviçre maçından sonra FIFA tarafından Türkiye'ye verilen cezaya ilişkin gerekçeli kararın gelmesinden sonra itiraz için başvurunun yapıldığını bildirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, maçların seyircili oynanabilmesi yönünde çaba harcayacaklarını söyledi.
A Milli Takım’ın yarın Çek Cumhuriyeti ile yapacağı özel maç sebebiyle İzmir’e gelen Ulusoy, İzmir’deki kulüp başkanları ile öğle yemeği yedi. Yemek sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Ulusoy, İsviçre maçından sonra çıkan olaylar sebebiyle Türkiye’ye verilen 6 maçlık tarafsız sahada seyircisiz oynama cezanın gerekçeli kararının geldiğini ve FIFA Tahkim Kurulu’na itiraz için müracaat edildiğini kaydetti. Tahkim’den netice çıkmaması halinde Uluslararası Spor Mahkemesi’ne (CAS) gideceklerinin altını çizen Ulusoy, sürecin temmuz ve ağustos ayına kadar devam edeceğini belirtti. Maçları seyircili oynayabilme çabası içinde olduklarını aktaran Haluk Ulusoy, “Çünkü İsviçre maçında seyirci en küçük bir şekilde hadisenin içinde olmadı. Ülkemiz adına en iyi sonucu alabilmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Diyarbakırspor-Konyaspor maçında çıkan olaylara ilişkin raporları henüz okumadığını dile getiren Ulusoy, bu raporlar okunduktan sonra Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun bu hafta bir karar vereceğini söyledi. Cezanın ne olacağını bilmesinin şimdilik mümkün olmadığını aktaran Ulusoy, “Basın şimdiden bu cezayı vermesin, ancak bu görüntüler hiç yakışmadı ve Diyarbakır halkına en büyük zararı verdiler. Diyarbakır’da 7 – 8 yıldır böyle büyük olaylar yaşanmıyordu.” diye konuştu.

Gazetecilerin, Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde Türkiye’nin rakibi olan Yunanistan’ın, Diyarbakır’daki olayların görüntüleriyle FIFA’ya başvurduğuna ilişkin iddiaları hatırlatması üzerine Ulusoy, bunun sadece bir söylenti olduğunu kaydetti. Ancak, Türkiye’nin rakiplerinin bu durumu kullanmak isteyebiliceklerini dile getiren Ulusoy, “Dünya kamuoyuna böyle görüntüler vermek bize yakışmadı.” diye konuştu.

Statlarda küfrün önlenmesi için, daha önce başkanlık yaptığı dönemde uygulanan anons yönteminin geri geleceğini açıklayan Ulusoy, anonsun kaldırılmasının küfrün artmasına yol açtığını savundu.

Başkanlık yaptığı dönemde hakemlerin maçı durdurup anons yaptırdığını hatırlatan Ulusoy, “Yine böyle olacak. Gerekirse maç tatil edilecek, oynanmayacak. Küfrü kabul etmemiz mümkün değil. Hele hele Aziz Yıldırım’a küfür edilmesini tasvip etmemiz mümkün değil. Bizler, Aziz Bey, Özhan Bey, Nuri Bey, kim olursa. Türk futbolunun gelişmesi için fahri olarak görev yapıyoruz. Bu işin üstesinden elbirliği ile geleceğiz.” açıklamasında bulundu.

Gelecek haftadan itibaren İkinci Lig (A) Kategorisi maçlarının TV yayınına başlanacağını bildiren Ulusoy, bir kuruluşun da gelecek sezon başından itibaren 4 yıl süreyle bu kategorinin maçlarını yayınlamaya talip olduğunu söyledi. Bunun kulüpler için müjdeli bir haber olduğunun altını çizen Ulusoy, “Federasyon olarak kulüplere nasıl gelir sağlayabiliriz, nasıl Türk futbolunu ileriye götürebiliriz, bunun için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

İzmir Gücü Spor Vakfı’nın (İZVAK) verdiği yemeğe, Futbol Federasyonu yöneticileriyle Altay, Karşıyaka, Bucaspor, İzmirspor, Altınordu ve Göztepe kulüplerinin başkanları katıldı