Milli takımdan cezaevine

SAMSUN’da 8 ay önce alkollü kullandığı otomobiliyle neden olduğu kazada iki kişinin ölümüne yol açtığı iddiasıyla 22.5 yıl hapsi istendi.

Engiz, Emre Belözoğlu ile Gökdeniz Karadeniz gibi Milli futbolcularla birlikte çekilen fotoğraflarını mahkeme heyetine sunarak, tutuklanma nedeniyle futbol oynayamadığı için mağdur olduğunu belirtip, tahliyesini istedi. Ancak Engiz’in talebi reddedildi.

Türkiye 3’ncü Lig 2’inci Grubu’nda mücadele veren Çorumspor’da forma giyen orta saha oyuncusu Rıfat Engiz, takımıyla yeni sözleşme imzaladıktan sonra memleketi Samsun’daki ailesinin yanına geldi. Akşam saatlerinde dışarı çıkan Engiz, kız arkadaşları Eda Gather ve aynı yaştaki Nuray Mahmuzlu ile buluşup eğlendi.

Rıfat Engiz, birlikte içki içtiği kız arkadaşlarını da yanına alarak otomobiliyle yola çıktı. Rıfat Engiz, yönetimindeki 06 JT 233 plakalı otomobille Sinop yönüne doğru giderken, alkol ve aşırı hızın etkisiyle direksiyon kontrolünü yitirdi. Engiz, önce yolun karşısına geçmeye çalışan inşaat işçisi Enver Koçoğlu’na, daha sonra da kaldırımda bulunan elektrik direğine çarptı.

Kazada inşaat işçisi Koçoğlu ile otomobilde bulunan Eda Gather olay yerinde hayatını kaybederken, Nuray Mahmuzlu ile 161 promil alkollü çıkan Engiz ağır yaralandı. 2 hafta hastanede tedavi gören Rıfat Engiz daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Samsun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde taksirle ölüme ve yaralamaya sebebiyet verme suçlarından hakkında 22.5 yıl hapis cezası istenen Engiz, bugünkü duruşmada yaptığı savunmasında “Yola aniden biri atladı. Ona vurmamak için direksiyonu kırdım. Ama kurtaramadım. Bu bir trafik kazası. Herkesin başına gelebilir. Ben kendimi ve arkadaşlarımın hayatını korumaya çalışıyordum” diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı, Rıfat Engiz’in, alkollü araç kullanması, kavşağa ve yaya geçidine yaklaşmasına rağmen hızını düşürmemesi nedeniyle kusurunun yüksek olduğunu belirterek, kazada asli kabahatlinin sanık olduğunu vurguladı ve 22.5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatı Ata Giritli ise, son savunmasını yapmak için süre isterken, tutuklu olduğu için futbol oynayamayan ve mağdur olan Rıfat Engiz’in Milli takımlarda Emre Belözoğlu ve Gökdeniz Karadeniz gibi ünlü futbolcularla birlikte oynadığı fotoğrafları mahkeme heyetine sunup tahliyesini talep etti.

Tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.