‘Milli Takım’ın kapısını kapatmadık’

Milli Takymlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Milli Takım'ın kapısını hiçbir futbolcuya kapatmadıklarını ve kapatmayacaklarını söyledi.

(A) Milli, A2 ve Ümit Milli takımlarının ilk kez bir arada kamp yaptığını, iskeleti oluşturacak 69 oyuncunun bir arada bulunmasından memnuniyet duyduğunu belirten Terim, “Milli Takım’ın kapısını hiçbir oyuncuya kapatmadık ve kapatmayız. Gerektiği zaman sıkışık bir durumda, formda olan oyuncuyu kadromuza katar, oynatırız. Bu resmi maç olur. Şimdi yeni oyuncuları görmek zorundayız, o yüzden böyle bir değişime karar verdik. 15 sene önce nasıl bir grupla başladıysak, bu da öyle. Hepsinden çok ümitliyiz. Kısa zaman içinde bazıları üst düzeye gelecektir. Aralarında başka şekilde devam edenler olursa, yenilerini buluruz.” diye konuştu.

Eylül ayına kadar hazırlık maçlarının süreceğini, gruptaki her takımın gücüne göre maçlar yapacaklarını belirten Terim, mayıs ayında Amerika ya da Almanya’da bir turnuvaya katılmalarının söz konusu oldudunu kaydetti.

Türkiye’de sol ayaklı futbolcu sıkıntısı bulunmadığını, Udur Boral, İbrahim Akın, Ferhat, Eren, Mustafa Keçeli, Orhan gibi oyunculara sahip olduklarının altını çizen Terim, Hamit, Nihat, Selçuk, Serhat, İbrahim Toraman ve Fatih Tekke’nin sakatlıkları nedeniyle kadroya çağrılmadığını söyledi. Terim, bu futbolcuların çağrılmayışının yanlış anlatılmalara neden olmaması gerektiğini ifade etti.

Ekip olarak, ‘dün gelmiş, bugün başlıyor gibi’ mental açıdan hazır olduklarını, grup maçlarının 12’sini de deplasmanda oynayacak gibi hazırlık yaptıklarını dile getiren Terim, “Maçlar seyircili oynanacak olursa Almanya bizim için alternatifsiz. Seyircisiz olması durumunda Floransa gündeme gelebilir. Son kararı Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu verir.” diye konuştu.

1 Mart Çartamba günü karşılaşacakları Çek Cumhuriyeti’nin, son 10 yılın en istikrarlı ve en başarılı takımları arasında bulunduğunu aktaran Terim, “İsviçre’yi 4-2 yendiğimiz maçta zaman zaman oynadığımız müthiş futbolu olaylar nedeniyle konuşamadık. Bu futbola kaldığımız yerden devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Fenerbahçeli Servet Çetin’in takımında oynamamasına rağmen Milli Takım’a davet edilmesinin bir mesaj içermediğini aktaran Terim, “Kadromuzda 7-8 tane stoper var. Servet, Tolga ve Gökhan’ı bir adım önde gördüğümüz için çağırdık. Zaten Türkiye’deki stoperlerin yarısı yabancı. Bizim kulüp antrenörüne ‘neden böyle’ deme hakkımız yok. Her gün futbolcuyla beraber olan o. Doğrusunu da o bilir.” açıklamasında bulundu.

Belçika Milli Takımı’na davet edilen Fenerbahçeli Önder Turacı’nın Türk Milli Takımı’nda oynayabilmesi için hem kendilerinin, hem de futbolcunun ailesinin uğraş verdiğini kaydeden Terim, Önder’i kadrosunda görmek istediğini kaydetti.

Malta’da Malta-Moldova maçını izlediğini kaydeden Terim, Moldova’nın, Malta’ya göre daha iyi bir takım olduğunu söyledi. Terim, Malta’da da eskiye göre ilerleme olduğunu dile getirirken, yardımcısı Müfit Erkasap’yn da Almanya’da yapylacak Bosna Hersek-Japonya maçını izleyeceğini kaydetti. Terim, Alsancak Stadı’nın zemininin bozuk olması nedeniyle Ümit Milli Takım’ın Çek Cumhuriyeti ile oynayacağı maçın Manisa 19 Mayıs Stadı’na alınacağını da sözlerine ekledi.