‘Milli uyanis emperyalistleri korkutuyor’

BURSA - Uludag Üniversitesi'nin "Cumhuriyet ve Atatürk Haftasi" etkinlikleri sürüyor.

Atatürk milliyetçiliginin irkçi bir milliyetçilik olmadiginin altini çizen Savas, eger böyle olsaydi Almanya’da Naziler’den kaçan profesörler Türkiye’yi seçip gelmezlerdi” dedi.
Türkiye’de stratejik kuruluslarin yabancilara satilmasina karsi çikan aydinlarin “sermaye irkçiligi”yla suçlandiklarini da animsatan Vural Savas, AB üllkelerinin bile stratejik gördükleri bazi kuruluslarini yabancilara satmamak için yasalar hazirladiklarini animsatti.

Emperyalist devletlerin Türkiye üzerindeki emellerini yabanci devlet adamlarinin itiraflarindan örnekler vererek anlatan Vural Savas, son dönemlerde çesitli görüsteki insanlarin ulusal bilinçle bir araya gelmesinden rahatsiz olan çevrelerin “kizil elma” yaftasiyla suçlandiklarini belirterek, “Kizil elma utanilacak bir sey degildir. Kizil elma, Kurtulus savasiyla Ankara’nin kalbinde yesermistir. Emperyalist devletlerin en çok korktugu sey, karsi görüslerde birbirini vuran kiran gençlerin simdi milli davalarda bir araya gelmeye baslamalari ve hemen hemen her partide milli bir uyanisin baslamis olmasidir. Bu eninde sonunda meyvelerini verecektir. Baska türlü de emparyalist kiskaçtan kurtulmamiza imkan yoktur” diye konustu.

Türkiye cumhuriyetini kuran ve yasatan insanlari ummetçi olmadiklarindan dolayi rahatsiz olan insanlar in bulundugunu dile getiren Savas sunlari söyledi:

“Biz Osmanli düsmani degiliz. Osmanlininin yarattigi her güzel seyin en büyük hayranlarindan biriyim. Su anda bendeki Türk müzigi koleksiyonu, radyoevlerinde bile yoktur. Divan siirinin en büyük hayranlarindan biriyim. Atatürk de dahil pek çok aydin Osmanlinin yetistirdigi kisilerdir. Ben onlarla iftihar ediyorum ve onlari ariyorum. Ümmetçilige karsi çikmak, Osmanliyi kötülemek degildir. Meselelere dogru teshis koymazsak çaresini de bulamayiz. Ümmetçilikle milliyetçilik bagdasmaz. Bunlar denenmistir. Hangi toplum ümmetçiligi öne çikarmissa da yasayamamistir. Osmanli imparatorlugunun çöküs nedenlerinden biri de budur.”