Milliyet Gazetesinin anketinde bir çelişki ortaya çıktı

Milliyet gazetesinin yayınladığı 'türban anketi'nde yeni bir çelişki ortaya çıktı.

Anketin ilk gününde örtünen kadınları subjektif ölçülerle “türbanlı, başörtülü, yemenili” diye ayıran gazeteye göre, Türkiye’de 4 yılda örtünenlerin oranı 4 kat artmıştı.

Ancak anketin içeriği bu iddayı doğrulamıyordu. Çarşamba günü yayınlanan bölümde yapılan hata ise okurları güldürecek cinstendi.

Çarşamba günü yayınlanan anket sonucuna göre başörtüsü takanların yüzde 65,7’si, türban takanların ise yüzde 71’i düzenli olarak cuma namazına gidiyor. Oysa cuma namazının erkeklere farz olması nedeniyle Türkiye’de bayanlar genelde cumaya gitmiyor. Arap ülkelerinde ise cuma namazına katılım kadınlar arasında daha yüksek oluyor. KONDA araştırma şirketi yöneticisi Tarhan Erdem, sonuçların açıklanması sırasında yanlışlık yaptıklarını iddia ederek, bu sonucun cuma namazı kılan erkeklerin eşlerinin kapanmasıyla ilgili olduğunu ileri sürdü.

KONDA araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen ‘Din, laiklik ve türban’ konulu çalışmanın Milliyet gazetesinde çarşamba günü yayınlanan bölümünde ilginç sonuçlar yer aldı. ‘Çarşaf kullananların yüzde 84’ü düzenli olarak namaz kılıyor’ başlıklı bölümde yer verilen grafikte, başörtüsü takanların yüzde 65,7’sinin, ‘türban’ takanların 71,1’inin, çarşaf ve peçe kullananların ise yüzde 73’ünün düzenli olarak cuma namazına gittiği iddia edildi. Araştırmayı yöneten Tarhan Erdem ise yanlışlık yapıldığını ifade etti. Zaman’ın sorularını cevaplayan Erdem, “Bizim hatamız var. Yanlışlık demeyelim ama eksik ifade var.” dedi. Erdem söz konusu oranların cuma namazına giden kadınları değil, cuma namazı kılan erkeklerin eşlerinin örtünme alışkanlıklarını yansıttığını iddia etti. Erdem, Milliyet’ten de konuyla ilgili bir açıklama yayınlamalarını isteyeceğini söyledi.

Milliyet’te yayınlanan anketteki soru şöyle

Aşağıda soracağım dinin icaplarını ne kadar yerine getirebiliyorsunuz? (Anketöre: Deneğe, dini icapları tek tek okuyunuz, aldığınız cevabı hizasındaki kutuya işaretleyiniz)
15. Namaz kılmak
16. Oruç tutmak
17. Cuma namazına gitmek (denek erkekse sorunuz)
18. Camiye/cemevine gitmek
19. Dua etmek
20. Kur’an okumak.