Milliyet İHL’nin yanındaki camiye anlam veremedi

Milliyet, Tuzla İçmeler Camii ile Halil Türkkan Anadolu İmam-Hatip Lisesi arasındaki tüp geçiti illegal gösterdi.

Yönetmelikte Anadolu imam-hatip liselerinin açılabilmesi için tatbikat camisinin şart koşulduğunu anlatan İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği (ÖNDER) Başkanı Yusuf Ziyaettin Sula, “Neredeyse bütün İHL’lerin yanında bir cami bulunur. Burada anormallik nerede?” diye konuştu.

Son dönemde ‘laiklik’ vurgulu haberlerinin sayısını artıran, İslam’ı laikliğe karşıymış gibi göstererek özellikle muhafazakar kesimin tepkisini çeken Milliyet Gazetesi, son olarak ‘Okuldan camiye tüp geçit’ başlığıyla dün bir haber yayınladı. Birinci sayfadan ve fotoğraflı verilen haberde “Tuzla İçmeler Merkez Camii ile Tuzla Halil Türkkan Anadolu İHL arasındaki tüp geçit görenleri şaşırtıyor. Kapı komşusu olmasına rağmen okuldan uzatılan tüp geçitle camiye direkt gidilebiliyor.” ifadeleri kullanıldı. İç sayfada ise ‘Okul camiye bağlandı!’ manşetinin tercih edildiği haberde, tüp geçitin yüksek duvarlar ve buzlu camlar nedeniyle dikkat çekmediği aktarılıyor. Gazete, Tuzla Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek’in görüşlerini ise haberin sonuna ekliyor. Yekrek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘tüp geçitin bakanlığın emrine göre düzenlenmiş olduğunu’ anlatıyor. Yekrek, “Herhangi bir yanlışlık yok, rahat olun.” diyor. Okul Müdürü Asım Keleş de, yönetmeliğe göre okulun Anadolu İHL olabilmesi için tatbikat mescidi açılması gerektiğini açıklıyor.

ÖNDER Başkanı Yusuf Ziyaettin Sula da uygulamada hiçbir anormallik olmadığını doğruluyor. Sula, “Anormallik, bu haberi yapan muhabir ve sayfalarına taşıyan yazı işlerinde. Neredeyse bütün imam-hatip okullarının bitişiğinde bir tatbikat camisi vardır. Bu da zorunludur. Aralarındaki geçitin nerede olduğu önemli değildir. O halde burada anormallik nerede? Tüp geçiti ben de gördüm. Çok akıllıca. Çocuklar kışın soğuk havalarda bahçede üşümeden camiye geçebiliyorlar. Bundan daha güzel ne olabilir?” şeklinde konuşuyor. Son dönemde bu tür haberlerin maksatlı olarak yapıldığını anlatan Sula, “Tıpkı Müslüm Gündüz, Fadime Şahin gibi imâl ediyorlar. ‘1 bardak rakı yasak’ gibi manşetlerle hassas yerleri tahrik edip kendilerince bir şey yapmak istiyorlar.” açıklamasında bulunuyor.

Habere bir tepki de Hukukçular Derneği’nden geldi. Dernek Başkanı Kamil Uğur Yaralı, “Burada bir suç yok. Laik bir okulla camiyi karşı karşıya getirerek ‘din ve devlet işleri karşı karşıya’ mesajı vermek istiyorlar.” diyor.

Tatbikat mescidi imam hatiplerde zorunlu

Milli eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 2000 yılında hazırladığı yönetmelikte, imam-hatip okullarında tatbikat mescidinin bulunması zorunlu tutuluyor. Yönetmeliğin 15. maddesinin ‘Mesleki uygulama ve abdest alma yeri’ başlıklı bendinde şunlar kaydediliyor: “En az 40 metrekare alan olmalı ve halı döşenmeli. Kız öğrenciler için yer ayrılmalıdır. Mescidin girişinde ayakkabılık bulunmalı… Mescidin içerisinde minber, vaaz kürsüsü ve mikrofon bulunmalı… Abdest alma yeri mescidin yanında olmalı. Kız öğrenciler için gerekli yer ayrılmalıdır.” Tuzla Halil Türkkan Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürü Asım Keleş, uygulamanın yönetmeliğe ve yasalara aykırı olmadığını belirterek, “Ayrı mescit açma imkânımız olmadığından orasını tatbikat mescidi olarak kullanıyoruz. Kızlar da erkekler de oradan geçiyor.” dedi. Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek de, şunları kaydetti: “Uygulamanın illegal gösterilmesi çok yanlış. Bağlantı kurulmuş ki öğrenciler rahat şekilde meslek derslerini alsın.”