Milliyet yine yalan haber yaptı

"Basında güven" sloganını kullanan Milliyet gazetesinin yalan haberi.

Ünlü Hiphop’çu Ceza’nın seslendirdiği, ‘Türkiye sizinle gurur duyuyor’ adlı reklam filmiyle, toplumda kötü giden her şeyin karşında kendilerinin olduğu mesajını veren Milliyet bir haftada yayına sürdüğü iki skandal haber için özür diledi. Samanyoluhaber.com, ‘Basında Güven’ sloganıyla çıkan Milliyet’in güven vermeyen skandal haberleri için dilediği özürleri ortaya çıkardı.

Aydın Doğan grubu gazetelerinden Milliyet Gazetesi, başörtüsü karşıtı haberlerde ölçüyü tutturamayınca skandallar ard arda gelmeye başladı.

İşte Milliyet Gazetesi’nin sadece 1 hafta içinde imza attığı iki skandal haber ve İKİ ÖZÜR…


İlk özür Recm haberinden geldi
Kuzey Irak’ta Dua Halil Aswad adında bir Kürt-Yezidi kızı, “Sünni Müslüman bir gence âşık oldu” diye ailesi tarafından taşlanarak linç edilmişti. Feci olayın görüntüleri 3 Mayıs 2007’de Milliyet internet sitesinde yer almıştı. Haber nedense bu hafta aynı görüntülerle yinelenince tepki çekti; kimi okurlarca TBMM’deki türbanla ilgili anayasa değişikliği oturumlarıyla ilişkilendirildi. Vakit ve Zaman gazetelerinde Milliyet İnternet’in tutumu eleştirildi. Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı şöyle yazdı: “Haberin doğru hali, 3 Mayıs 2007’de Milliyet’in internet sitesinde yayınlanmış. ‘Çarpıtılmamış hali’ kendi sitesinde dururken Milliyet gibi önemli bir markanın internet sitesinde böyle bir büyük hata yapılması şaşırtıcı. Hata diyorum; çünkü haber siteden aynı gün çıkarıldı.”

MİLLİYET’E TEPKİ YAĞDI!

Okurlardan gelen tepkileri özetleyen bir “e-mail”i yayımlıyoruz:
“Dün sitenizde; ‘Koca şiddetinden kaçtığı ve Yezidilere sığındığı için ilçe meydanında linç edilerek yarı çıplak soyulan ve çocukların yanında başına taşla vurularak linç edilen Sünni Müslüman kadının görüntüleri, insanlıktan nasıl çıktığını gözler önüne serdi’ diye bir haber vardı. Söz konusu olay bir yıl önce yaşanmış ve aslı sizin verdiğiniz şekilde değil.

Taşlanarak öldürülen kadın Khalil Asvat’ı, ailesi infaz ediyor. Aile, Yezidi azınlığa mensup, kadın ise Müslüman bir erkeğe âşık oluyor ve ‘İslam dinini kabul ettiği için ailesi tarafından taşlanarak’ öldürülüyor. Daha da ilginç bir ayrıntı: Haberin doğru hali, 3 Mayıs 2007’de Milliyet’in internet sitesinde yayınlanmış. O halde şimdi yapılan haberle ne demek istiyorsunuz. Milliyet’in yaptığı en hafif kelimeyle ayıp.”


İşleyen: Hata yaptık
Milliyet İnternet Yönetmeni Ercüment İşleyen Okur Temsilcisi’ne şu açıklamayı gönderdi: “Sitede yayımlanan haberde gerçekten de maddi hatalar yaptığımızı kabul ediyorum. Zaten bu hatayı fark edince haberi yayından kaldırıldık. Bu hata yüzünden özür diliyorum. Ancak eleştirenlerin haberin ‘eski’ olduğunu, ‘bir sırrı’ açıklar gibi dile getirmesini de yadırgıyorum. Çünkü zaten haberde bu olayın geçen yıl yaşandığı belirtiliyor, yeni olduğu iddia edilmiyor. Bir kadının linç edildiği olay ile Meclis’teki türban tartışmasını ilişkilendirenlere ise sadece şaşırıyorum. O görüntülerde bir kadının tekmelenerek öldürülüşü var. Ben görüntülere bakınca sadece kadına yönelik toplu şiddeti görüyorum.”

Ombudsman’ın notu: “Basında Güven” logosuna sahip Milliyet’in bu tür hatalar kabul edilemez. Arkadaşlarımız daha dikkatli olmalılar. Okurlarımızdan özür dileriz.

okur@milliyet.com.tr
dsazak@milliyet.com.tr
Tel: 0212 505 62 03
Faks: 0212 505 68 09
Doğan Medya Center, Bağcılar 34204 İstanbul

İKİNCİ TEKZİP!
Şahin Alpay’dan başörtü açıklaması

Yazar Şahin Alpay, dün gazetemizde yer alan “AKP-liberaller ittifakı da çatladı” başlıklı haberde kendisinin ifadelerini konu alan bölüme ilişkin bir açıklama gönderdi:

10 Şubat tarihli Milliyet’te, 7 Şubat tarihli Zaman gazetesinde çıkan yazımdan bir alıntı yer alıyor. Ne var ki, alıntının hemen başına, “Biliyor musunuz neden karşıyım?” şeklinde bir cümle eklenmiş. Buradan kalkarak da alıntıya, “Karşıyım, çünkü…” başlığı konulmuş. Görüşlerimi tersine çeviren bu eklemeler nedeniyle şu hususların altını çizmek isterim: Öteden beri üniversitelerdeki başörtüsü yasağının karşısındayım. TBMM’nin üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıran anayasa değişikliğini kesinlikle destekliyorum.