Milliyetçilik yükselecek

Yazıcıoğlu, ''milliyetçilik'' konulu bir konuşma yaptı

Milliyetçiliğin, ”sokaklarda kavga aramak, ülkenin sıkıntıdan geçtiği dönemde o sıkıntıyı derinleştirecek ve artıracak asayişsizlik merkezi olmadığını” ifade eden Yazıcıoğlu, şöyle konuştu: ”Son zamanlarda milliyetçilik yükselen değer olarak addediliyor. Doğrudur, yeni çıkmış bir şey de değildir. Kimileri yeni keşfetmiş olabilir ama…
Niye yükselen bir değer? Bu bir siyasi parti adına söylenen bir şey değil. BBP veya MHP yükseliyorsa da, milliyetçilik yükselen bir değer değil. Partiler bu değerleri temsil hakkına sahip değildir. Cumhuriyet, devlet, vatan, milliyet duygusu, İslam ve Atatürk… Bu değerler herhangi bir siyasi partinin temsil ettiği değerler olamaz, o parti yanlış yaparsa bu değerler yanlış mı olacak?”
Yazıcıoğlu, ”Bu yükselen değer, bir siyasal hareketin yükselişi değildir. Topyekün milletteki milliyetçilik duygusu, kendini koruma içgüdüsü, kendi değerlerine sahip çıkma ve güvenlik kaygısı ile millet olarak var olmanın yok olma noktasına geldiği kuşkusu, milletimizde kendine ait değerlere sahip çıkma şevkini artırmıştır” dedi.
”Yakıcı, yıkıcı olmayacağız. Kendi evimizde kavga etmeyeceğiz” diyen Yazıcıoğlu, ”Milliyetçilik bir ırkçılık değil, milletimize, devletimize, vatanımıza, değerlerimize sahip çıkma duygusu, bağımsızlık şuuru, hem ekmeğin hem hürriyetin anlayışını geliştiren bir duygu olarak yükselecek ve yükselmeye devam etmelidir” diye konuştu.