‘Miloseviç intihar etmiş olabilir’

BM Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla Del Ponte, Lahey'deki hücresinde ölü olarak bulunan eski Yugoslavya lideri Slobodan Miloseviç'in intihar etmiş olabileceğini söyledi.

Del Ponte, Miloseviç’i sürekli müşahade altında tutan doktorların Sırp liderin sağlığındaki ani kötüleşmeyi fark etmemiş olmasının garip olduğunu belirtti. Del Ponte, “Doktorlar durumda ani bir değişiklik fark etmeden ölmesi doğal olabilir ama ilginç.” dedi.

Del Ponte, Miloseviç’in kendisine karşı getirilen 66 suçlamaya karşı kendini savunmak için verilen 360 saatten sadece 40 saati kaldığını hatırlatarak Sırp liderin intihar etmiş olabileceğini kaydetti. Del Ponte, “Mahkeme yaz ayından önce bitebilirdi. Yaptığımız hesaplara göre ömür boyu hapis verilecekti. Bunların hepsinden kaçınmak istemiş olabilir.” dedi. Miloseviç’in ölümü nedeniyle herhangi bir sorumluluk kabul etmeyen Del Ponte, aksine “kızgın” olduğunu söyledi. Del Ponte, “Bunca yıl çalışmanın, sarfedilen enerjinin uçtuğuna inanamıyorum. Miloseviç’in mahkemesi artık yok. Savcı olarak hayatımın en önemli davasını biteremeyeceğimi fark ettim.” dedi.