Milyarder isadami iflas edince 9 ay camide yatmis

ADANA - Bir zamanlarin, milyarder isadami Mehmet Çakir önce iflas etti, ardindan felç geçirdi.

50 yil önce Malatya’dan Adana’ya gelen Çakir, ticarete basladi, toptancilik yaparak islerini büyüten isadami, Adana Ticaret Odasi’nda Çakir Ticaret A.S. olarak kaydini yaptirdi. Türkiye’nin her tarafina karpuzdan, misira, bugdaydan, pamuga, canli hayvanciliga varana kadar mal göndermeye basladi. Renkli kisiligiyle isdünyasinda artik taninan bir isim olmustu. ‘bir günde 20 milyar’ kazaniyordu.

Ne olduysa bu sirada oldu ve 40 yil ayni yastiga bas koydugu esinden ayrildi, gönlünü kaptirdigi genç bir kizla evlendi. Ilk esinden olan 8’i erkek 9 çocugu ise bu durumu kabul edemedi. Aralarindaki kirginlik giderek büyüdü. Ama o çocuklarindan hiçbir zaman maddi destegini çekmedi. Her ihtiyaçlarini karsiladi. Ogullarindan biri Emniyet Amiri oldu.

Ancak Mehmet Çakir’in geçtigimiz yil 140 bin YTL’sini bir dolandiriciya kaptirmasi islerini bozmus, bir kendisini toparlayamayan Çakir, ardindan da evini, arabasini elinde avcinda neyi varsa kaybetmis.

Içinde bulundugu üzüntüsü yüzünden sagligini da kaybeden Çakir, geçirdigi beyin kanamasi sonucu felç olmus. Çocuklari ve ikinci esi tarafindan hastaneye kaldirilan Mehmet Çakir, tedavisinin ardindan, çocuklarinin kendisini hor gördügünü belirterek onlarla bagini koparmis.

Hastaneden çiktiktan sonra gidecek bir yer bulamayan Çakir, bir camiye siginmis. 9 ay burada yatip kalkan eski isadami, “Beni, orada Seyhan Belediyesi’nin Baskan Yardimcisi Nevzat Ardiç gördü ve buraya aldirdi. Burada gerçekten çok mutluyum. Çocuklarim da geliyor, bana gönülsüz seni alalim diyorlar. Ben kabul etmiyorum. Ikinci esimde ziyaretime geliyor ara sira. Ben, kendi iç huzurumu burada buldum. Basima gelenlerin ise Allah’in bir takdiri olduguna inaniyorum. Simdi 5 metre kare evim olsaydi keske diyorum.”

Ikinci esiyle ‘sen benden gençsin. benimle beraber kahrolma’ diyerek ayrildigini anlatan Mehmet Çakir sözlerini söyle tamamliyor; “40 sene evliligim vardi. Ilk esimin üstüne evlendim. Ayrilmasaydim, çocuklar da bana hor bakmazdi. Hayatta ne oldum degil, ne olacagim diyeceksin. Ben bunu anlayamadim. Malim, mülküm, param pulum varken, varlikli günlerimde, hiç paranin hesabini bilmedim. Simdi keske, yaptigim hatalari yapmamis olsaydim diyorum. Ama is isten geçmis oldu.”