Mimar Sinan’da YÖK’e isyan

YÖK usülsüz, keyfi ve siyasi uygulamalarına bir yenisini daha ekledi.

YÖK’ün en yüksek oy alarak seçimi kazanan adayı rektör atamaması ve Cumhurbaşkanı’nın da listede değişiklik yapan “YÖK’ün adayını” onaylaması üzerine, İstanbul’da 123 yıllık Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde büyük huzursuzluk yaşanıyor. Öğretim üyeleri ve öğrenciler tepkili. YÖK ise sessiz…

YÖK’ün son dönemde üst üste yaptığı usülsüz, keyfi ve siyasi uygulamalarına bir yenisi Mimar Sinan Üniversitesi’ne rektör atamasında yaşandı. Öğrenci ve öğretim üyeleri rektörlük seçimini kazanan ressam Profesör Yalçın Karayağız’ın atanmasını beklerken, Prof. Rahmi Aksungur’un rektör atanması üniversitede gerginilğe neden oldu.

Mimar Sinan Üniversitesi’nde görev süresinin dolmasına henüz 2 yıllık bir süresi varken, 20 Mart 2006 tarihinde emeklilik gerekçesiyle görevinden ayrılan rektör Prof. İsmet Vildan Alptekin’in yerine, 2547 sayılı yasada emredilen 6 aylık vekalet süresi içinde bir türlü rektör seçimi yapılmadı. Üniversite’deki tepkiler üzerine, seçim ancak 9 Ekim 2006 tarihinde yapılabildi.

Öğretim üyeleri arasında yapılan seçimde Prof. Yalçın Karayağız 103 oyla birinci seçildi. Diğer adaylar, Prof. Onur Altan (94), Prof. Rahmi Aksungur ( 86), Prof. Halit Yaşa Ersoy ( 4 ), Prof. Ferit Özşen ( 1 ), Prof. Suphi Saatçi (1) oy aldı. Üniversiteden edinilen bilgilere göre, hiçbir yasal dayanağı olmaksızın, 2547 sayılı YÖK yasasının 13. maddesine aykırı olarak, rektör ataması 8 ay sürüncemede bırakıldı. Prof. Karayağız, Üniversitede gerçekleşen seçim sonrası, Ankara’da YÖK tarafından “mülakat”a çağrıldı. Mülakat sonrası, bir başka öğretim üyesi aniden rektör olarak atandı.

PROF. KARAYAĞIZ: ‘HAKKIMI ARAYACAĞIM’

Kendisi ile görüştüğümüz, açık farkla seçimi kazanan Prof. Yalçın Karayağız, “Gerekli tüm mercilere başvurarak, yasal hakkımı arayacağım. Bunu kendi adıma değil, demokratik usullerle yapılan seçimde, bana oylarını emanet etmiş öğretim üyesi arkadaşlarım adına yapacağım. Yapılan uygulama, demokratik gereklere, yasalara açıkça aykırı bir tutum ve davranış” şeklinde tepkisini gösterdi.

Prof. Karayağız, açıklamasında şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın verdiği onayla noktalanmış görünen süreç Üniversitemizde ancak 8 ayda tamamlanabilmiştir. 2547 sayılı YÖK yasasının 13. maddesine alenen aykırı ve hangi yasal dayanağa oturtulduğunu bilemediğimiz bu ‘geciktirme’, kanaatimizce Sayın Cumhurbaşkanı’na da bildirilmemiştir. Normal seyrinde yapılan diğer 14 kurumdaki rektörlük seçimlerinin içine bizim Üniversitemiz de dahil edilerek, gözden kaçırılmıştır…

YÖK’ ün sayın başkanının ve üyelerinin bu açık kusuru yetmezmiş gibi, üstelik bir de, üniversitemizin iradesi hiçe sayılarak, yasal olmadığı halde yanlızca 10 dakikalık mülakatla rektör adaylarını tanıdıklarını iddia edip, bunu da ‘tanışma toplantısı’ diye kamuoyuna yutturmaya çalışmak anti-demokratik bir tutumdur. YÖK’ü yaptıkları mülakatın ve sonrasında rektörler listelerinde gerçekleştirdikleri ‘değişikliklerin’ gerekçelerini kamuoyuna açıklamaya davet ediyorum…

Birer akademisyen olmanın ötesinde, insan olarak, vicdanen ve de ahlaken de YÖK yönetimi yapılan atamadan sorumludur. Üniversitelerinin güvenine mazhar olmuş, seçilmiş, adayları ‘şaibeli addedip’, zan altında bırakmak ve lütfedip hiçbir açıklama da getirmemek, demokratik bir ülkede yapılabilecek bir uygulama değildir…”

TEPKİLER YOĞUNLAŞIYOR

Üniversite’de YÖK’ün uygulamasına karşı öğrencilerin ve öğretim üyelerinin tepkileri giderek yoğunlaşıyor. Üniversite kantininde, ‘pantomim’ gösterileri ve sanatsal figürlerle öğretim üyeleri ve öğrenciler YÖK’ün atamasına tepkilerini gösteriyor. Ayrıca, Ekşi Sözlük’te görüşlerini ifade eden üniversiteliler, seçimi kazanan Prof. Karayağız için şunları yazmışlar: “Mert insan, değerli hoca, Akademide sözü dinlenecek tek insan”, “Galeri-galerici-sanatçı-izleyici dörtgenine ve ilişkilerine biraz mesafeli durduğu için sıradan Türk entelijansiyası tarafından pek tanınan bir ressam olmamasına rağmen, devlet resim heykel sergisi ve TBMM resim yarışması dahil, dokuz ödüllü ressam”, “YÖK mülakatında açık açık Üniversitemize ait, peşkeş çekilen antrepoları geri alacağım demese bari…”

EYLEMLER SÜRÜYOR

» Üniversite öğretim üyeleri, siyah giysilerle, Rektör atmasını protesto etmek için, Üniversite önünde ve bahçesinde “performans” gösterisi yapmaya başladı.

» Öğrenciler, “Sabah 09.00- Akşam 17.00 biz memur değiliz, seçilmiş Rektörümüzü isteriz” sloganları yazılı kravatlarla okulda eylem yapmayı sürdürüyor.

» Cumhurbaşkanı’na, “Üniversitemiz, rektörlük oylamasında Prof. Yalçın Karayağız’ı seçti. YÖK sizin onayınıza O’nu değil başkasını sundu. Siz de onayladınız. Bilginiz olsun…” yazılı elektronik posta mektupları göndermeye başladılar.

PROF. YALÇIN KARAYAĞIZ KİMDİR?

1960 Erzurum’da doğdu. 1978 Istanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümüne girdi. 1981 Fransa’ya giderek Sorbonne Üniversitesi’nde dil kurslarına devam etti. 1982 Paris’de Ecole Nationale Superieure De Beaux-Arts’in sınavlarını kazanarak “Peinture” bölümünde Carone atölyesine yazıldı. 1983 Türkiye’ye döndü. 1985 Mimar Sinan Üniversitesi (İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü, Profesör Devrim Erbil, Kemal İskender ve Aydın Ayan Atölyesi’nden Yüksek Lisanas Mezunu Oldu. 1986 Mimar Sinan Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Profesör Devrim Erbil Danismanlığı’nda, sanatta yeterlilik çalışmasına başladı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü Ögretim elemanı, araştırma görevlisi sınavını kazanarak aynı kurumda göreve başladı. 1996 yılında Doçentlik sınavında başarılı olarak, 15 Ekim 1996 tarihinde doçent oldu. 1998-2001 tarihleri arasında resim bölümü başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 2002 yılında Profesör oldu. Halen, Mimar Sinan, Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.