Minik çiftçiler eğitimini tamamladı

GAP Tarım Kampı Lider Yetiştirme Projesi kapsamında 39 çiftçi adayı minik 12 günlük modern çiftçilik eğitimini tamamladı.

GAP Tarım Kampı Lider Yetiştirme Projesi kapsamında 39 çiftçi adayı minik 12 günlük modern çiftçilik eğitimini tamamladı. Geleceğin eğitimli ve bilinçli çiftçilerinin yetiştirilmesini hedefleyen proje düzenlenen türenle son buldu.

GAP Tarım Kampı Lider Yetiştirme Projesi GAP kapsamında sulamaya açılmış ve açılan alanlarda üretim potansiyelini tümüyle ve sürdürülebilir olarak kullanacak tarım liderlerinin yetişmesini ve çevrelerine öncülük etmelerini hedeflemektedir. GAP idaresi GAP bölgesinde sulamaya açılacak olan bir milyon 800 bin hektarlık alan için bilinçli çiftçi yetiştirmeyi planlıyor. Kuru tarımdan suluya geçilen bölgelerde çiftçinin de değişime ayak uydurmasını amaçlayan GAP İdaresi, her yıl tarım kampı düzenleyerek lider çiftçi yetiştiriyor. 11-13 yaş arasındaki çiftçi çocukları tercih ediliyor.

Proje, 12 günlük eğitim sonunda kazanılan becerilerin izlenmesi ve geliştirilmesi ile gelecekte çevresine sürdürülebilir tarım konusunda rehberlik edecek öncü çiftçilerin yetişmesini amaçlıyor.
Kamplarda yapılan eğitim faaliyetleri teorik ve uygulamalı şekilde sürdürülüyor. Her gün spor ile güne başlayan çiftçi adayları gün içinde çeşitli eğitimleri alıyor, sosyal aktivitelerde bulunuyor. Kampta müzik, resim, folklor gibi kişisel beceri kazandıran alanlarda da kurslar görülüyor.

Kamplarını tamamlayan minikler için tören düzenlendi. GAP idaresi Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleşen törende çiftçi adayları hünerlerini sergiledi. Kurdukları koro ile farklı dillerde eser seslendiren minikler, bilgi yarışması düzenledi, folklor gösterisi yaptı, tiyatro oyunu ile mesaj verdi.

    GAP İdaresi Bölge Müdürü Mehmet Açıkgöz, GAP idaresinin üstlendiği fonksiyonları anlattı.