Minik Serçe’nin şiir kitabı kapışılıyor

Sezen Aksu’nun şiir kitabı haftalardır en çok satanlar listelerinde. Sanatçının şarkı sözlerinden oluşan şiir kitabının 30 binlik ilk baskısı tükendi.

Şarkılarıyla herkesin gönlünde taht kuran Sezen Aksu’nun bu kadar çok sevilmesinde hiç kuşkusuz insanın ruhunu derinden saran müziği kadar şarkılarındaki şiirsel, insanı yüreğinden yakalayan sözcükleri de etkili oldu. Çevresinden gelen istekleri geri çeviremeyen sanatçı, o çok sevilen şarkıların sözlerini bu kez bir şiir kitabında biraraya getirdi. Metis Yayınları’ndan çıkan “Eksik Şiirler” kitabı 15 Aralık’ta piyasaya çıkar çıkmaz en çok satan kitaplar listesini alt üst etti. Minik Serçe’nin 1975-2006 arasında yazdığı 400’ün üzerinde şarkının sözlerinden seçilmiş 197 şiiri bulunan kitap “Hayat Sana Teşekkür Ederim”le başlayıp, “Gidemem” adlı şiirle noktalanıyor.

2’NCİ BASKI YOLDA
Hayranları, dinledikçe ağlayıp güldükleri, hayaller kurdukları şarkıların sözlerine öyle ilgi gösterdi ki sanatçının kitabı ilk 4 günde 17 bin sattı ve çok satanlar listesinde 1 numaraya yerleşti. 3’üncü haftayı da listelerde 1 numarada kapattı. Kitabın 30 bin adet basılan ilk baskısı tükendi.

“Eksik Şiirler” için böylesine bir ilgi olacağını tahmin ettiklerini belirten Metis Yayınları Satış Sorumlusu Sabahattin Göksu, kitabın 2’inci baskısının yolda olduğunu söyledi: “Türkiye’de şiir kitapları çok satmaz ama söz konusu Sezen Aksu olunca durum değişti. Kitap ilk 4 günde 1’inci sıraya oturdu. Şu an da en çok satanlar arasında.” Pandora Kitapevi yetkilisi Tunç Özdoğan ise “Şiir okumayan insanlar da bu kitabı okuyor. Hayranları şiirlerini de okumak istiyor” diye konuştu.

En çok satanlar

* Binbir Gece Masalları (Kollektif)

* Baba ve Piç (Elif Şafak)

*Tarihimizle Yüzleşmek (İlber Ortaylı)

*Eksik Şiir (Sezen Aksu)

*Cinayet Fakültesi (Pınar Kür)

*Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek 2 (İlber Ortaylı)

*Yüreğimin Sesini Dinle (Susanna Tamaro)

*Ninatta’nın Bileziği (Ahmet Ümit)