Minik TEMA’cılar güzel bir dünya için yürüdü

Orman Haftası'nı kutlayan minik çocuklar, büyüklerine örnek oldu.

Arkalarından yürüyen ve onları seyreden büyükler ise bu davranıştan örnek aldı.
Her yıl 21 Mart’ta başlayan Orman Haftası kutlamaları Burdur’da da yapılıyor. Burdur Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Emin Çetin’in, ilde görev yapan kamu müdürlerine ardıç fidanı hediye etmesi ile başlayan kutlamalara TEMA vakfı da destek veriyor.

Vakfın Burdur Temsilciliği kutlamalara katkı sağlamak için ‘Toprağına sahip çık’ yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe vakıf üyelerinin yanı sıra minik TEMA’cılar da katıldı. Miniklerin bazıları tavşan ve kaplumbağa kıyafeti giyerken, bir kısmı da ağaç kılığına girdi. Bu giysileri ile dikkatleri üzerlerine toplayan minikler, ellerinde çeşitli pankartlar taşıdı.

Yürüyüş sonunda Cumhuriyet Parkı’nda buluşan yaklaşık 100 doğasever arasında Vali Yardımcısı Ferhat Peşin, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, İl Emniyet Müdürü Ekrem Sevindik, İl Müftüsü Mehmet Köse de hazır bulundu. Buradaki programın açılış konuşmasını yapan TEMA Burdur Temsilcisi Gülser Bülbül, gelecek nesillere yeşil bir dünya bırakmanın öneminden bahsetti.

Ormanların gelecek neslin malı olduğunu söyleyen Bülbül, “Çocuklarımızı temiz bir dünyada yaşatmak, sellerin, heyelanların onları öldürmesini ya da yaralamasını engellemek istiyorsak bol bol ağaç dikmeliyiz. Tabi su kaynaklarını da daha dikkatli kullanarak, ülkemizin çöle dönmesini önlemeliyiz. Gönüllü olarak bu görevleri üstlenen TEMA Vakfı’na tüm Burdurluları davet ediyoruz.” diye konuştu.

Burdur’un yüzde 47’sinin ormanlık alan olduğunu söyleyen Vali Yardımcısı Ferhat Peşin, bu yıl hedefin daha da yükseleceğini açıkladı.

Ormanlık alanların korunmasının kutsal bir vazife olduğunu dile getiren Peşin, TEMA’ya destek veren minikleri kutladı. Konuşmalardan sonra ilköğretim öğrencilerinden oluşan koro, ormanla ilgili şarkıları seslendirdi. Ayrıca orman haftası ile ilgili yazılan şiir ve kompozisyonlar okundu.