Minikler haçlıklarıyla sınıflarına bilgisayar aldı

Kırıkkale'nin Etiler Mahallesi'nde bulunan Yunus Emre İlköğretim Okulu'nda okuyan birinci sınıf öğrencileri, haçlıklarını biriktirerek sınıflarına son sitem bilgisayar aldı

Bilgisayar sınıfı bulunmayan okulda, diğer sınıflardaki öğrencilerde bilgisayar almak için haçlıklarını biriktirmeye başladı.
Her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini belirten birinci sınıf öğretmeni Mevlüt Eroğlu, öğrencilerine bilgisayar almak için proje sunduğunu, ailelerde bundan bahsettiğini, kendilerine ekonomik külfet olmaması için çocuklarına haçlıklarını kesmemelerini istediğini, sonuçta hedeflerine ulaştıklarını söyledi. 2005-2006 Eğitim Öğretim yılından itibaren çocukların haçlıklarını biriktirmeye başladıklarını açıklayan Eroğlu, “Haçlıklar tamamlanınca son sitem bilgisayar aldık. Ömürlerinde ilk defa bilgisayar gören öğrencilerin, sevinçleri görmeye değerdi. İlk olarak bilgisayar hakkında öğrencilere, eğitici bilgiler aktardım. Ardından hergün yarım saat

bilgisayarı açma, kapama, dinleme, yorumlama, nasıl işlemler yapılır, bu ve buna benzer eğitici bilgiler aktardım. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün vermiş olduğu CD’leri öğrencilere seyrettirerek, bilgi dağarcıklarının artmasını hedefledim.” şeklinde konuştu. Şu andaki hedeflerinin ise yazıcı almak olduğunu dile getiren Eroğlu, “Yazıcı aldıktan sonra her öğrenciye günlük bilgisayar çıktıları alarak, bağımız çalışma yapmalarını çalışacağım.” dedi.

Okullarında bilgisayar sınıfı bulunmadığını söyleyen Okul Aile Derneği Başkanı Satı Türkoğlu, Mevlüt Eroğlu’nun güzel bir çalışma başlattığını belirterek, “Okulumuzda okuyan öğrencilerin birçoğunun evinde bilgisayar bulunmamaktadır. Bunların arasında bilgisayarı görmeyen öğrencilerimizde bulunuyor. Şu andaki hedefimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla her sınıfa bir bilgisayar almak olacak. Böylelikle öğrencilerimiz teknolojiyle tanışmanın tadına varacak.” dedi.

Her gün ailesinden aldığı haçlıkları biriktirdiğini söyleyen birinci sınıf öğrencisi Enes Demirel de, bilgisayarı geldiği günü çok mutlu olduğunu, artık kendi sınıflarının da bir bilgisayarı olduğunu ifade etti. İlk defa bir bilgisayara dokunduğunu belirten okul öğrencisi Ali İnan Türkoğlu ise, bazı arkadaşlarının bilgisayarı bulunduğunu, bilgisayar hakkında hep güzel sözler duyduğunu, artık kendinin ve arkadaşlarının da bir bilgisayarının olduğunu söyledi.