Miroglu geçirdigi kalp krizi sonucu öldü

KIBRIS - Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri, Girne milletvekili ve partinin 24 Aralik kurultayinda baskan adayi olan Dr. Salih Miroglu, dün aksam Gazimagusa'da kalp krizi geçirdi ve tüm müdahalelere ragmen kurtarilamadi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri, Girne milletvekili ve partinin 24 Aralik tarihinde yapilacak olan kurultayinda baskan adayi olan Dr. Salih Miroglu, dün aksam Gazimagusa’da geçirdigi bir kalp krizi sonucu yasamini yitirdi.

DP-CTP hükümetlerinin eski basbakan yardimcilarindan ve CTP eski baskanlarindan Özker Özgür’ün dün vefat etmesinin hemen ardindan Dr. Salih Miroglu’nun da ani ölümü, dün gecenin KKTC siyasal yasamina “kara gece” olarak geçmesine neden oldu.

Elde edilen bilgiye göre kriz, Dr. Salih Miroglu’nu Gazimagusa UBP Ilçe Merkezi’nde saat 19.00 siralarinda yakaladi. UBP Gazimagusa Ilçe Örgütü’nün, “Çamlik Yolu” diye bilinen bölgedeki parti binasinda üyelere hitaben 10 dakikalik çok etkileyici bir konusma yapan Miroglu, yerine oturduktan hemen sonra fenalasti.

Miroglu’nun gözleri kapanip basi yana devrilince, kalp krizi geçirdigi anlasildi. Solunumu ve nabzi duran Dr. Miroglu’na ilk müdahale toplantida hazir bulunan UBP Genel Baskani Dr. Dervis Eroglu, UBP Gazimagusa Milletvekili Dr. Ahmet Kasif ve bir hastabakici yapti.

Kalbine masaj yapilarak ve suni solunumla kalbi çalistirilan Miroglu, ambulansla Gazimagusa Hastanesi’ne kaldirildi. Ancak acil servise getirildiginde kalbi yeniden durdu. Bu dakikadan sonra Miroglu’nu yasatmak için büyük bir kosusturma basladi. Kardiyoloji uzmani Dr. Hakan Debes, dahiliye uzmani Dr. Erdal Özcenk ve Dr. Ahmet Kasif, kalbi yeniden çalistirilarak yogun bakim servisine kaldirilan Salih Miroglu’nu yasatmak için büyük ugras verdiler. Ancak yaygin bir enfaktüs geçiren ve kardiyolojik soka giren Miroglu, saat 21.00 siralarinda kalbine yenik düserek yasamini kaybetti.

Hastane doldu tasti

Dr. Salih Miroglu’nun kalp krizi geçirdigi haberi çok çabuk yayildi. Hastaneye önce birlikte toplanti yaptigi arkadaslari, daha sonra da durumunu ögrenmek isteyen çok sayida partili, partisiz vatandas akin etti.

Dr. Dervis Eroglu ile Mehmet Bayram endise ile iyi bir haber beklerken, Saglik ve Sosyal Yardim Bakani Dt. Esref Vaiz ile esi kardiyolog Gülgün Vaiz de hastaneye geldiler.

Daha sonra kardiyoloji uzmani Halit Özbek de gelerek Gülgün Vaiz ile birlikte hastaya müdahale eden Hakan Debes’e yardim etmeye çalistilar.

Basbakan Ferdi Sabit Soyer ile Basbakan Yardimcisi ve Disisleri Bakani Serdar Denktas da hastaneye gelerek Miroglu’nun son durumu ile ilgili bilgi aldilar.

Gazimagusa Hastanesi’ne akin edenler arasinda Güzelyurt, Girne ve Lefkosa’dan milletvekilleri, siyasiler, Miroglu’nun sevenleri ve arkadaslari da vardi.

Bu arada Miroglu’nun kalp krizi geçirdigi haberini alan esi ve yakinlari da hastaneye geldiler. Saat 21.00 siralarinda Miroglu’nun vefat ettiginin açiklanmasi üzerine aile perisan oldu.

Kendini yerden yere vuran Miroglu’nun yakinlari, zorlukla kontrol altina alinarak hastaneden uzaklastirildilar. Kardiyoloji uzmani Dr. Hakan Debes, KIBRIS’a yaptigi açiklamada, Miroglu’nun eski bir kalp hastasi oldugunu söyleyerek “Kardiyolojik soka girdi, kurtarilmasi çok zordu. Elimizden gelen her seyi yaptik, sürekli olarak elektrosok yapip hayata döndürmeye çalistik ama basaramadik, çok üzgünüz” dedi.

Vaiz: Çok üzgünüz

Dr. Salih Miroglu’nun vefatinin ardindan KIBRIS’a bir açiklama yapan Saglik ve Sosyal Yardim Bakani Esref Vaiz, Dr. Salih Miroglu’nun saat 19.00 siralarinda yaygin bir enfaktüs sonucu Gazimagusa Devlet Hastanesi’ne kaldirildigini belirterek söyle dedi:

“Miroglu’na ilk müdahale yakininda bulunan Dervis Eroglu ve Ahmet Kasif tarafindan yapildi. Kalp arresti ile Gazimagusa Hastanesi’ne getirildi. Kalbi çalistirip süratle yogun bakim servisine kaldirildi. Ilk müdahale Dr. Hakan Debes ve Dr. Erdal Özcenk tarafindan yapildi. Müdahaleler uluslar arasi protokollere uygun olarak yapildi. Bir süre sonra kalbinin toparlanmasi beklenirken solunum yetmezligine girdi. Kalbini çalistirmak için ilaç ve tibbi destek verildi. Ancak daha önceden de kalp hastasi oldugu için müdahalelere yanit vermedi. Saat 21.00 siralarinda vefat etti.”

Vaiz, kendisinin ve esi Dr. Gülgün Vaiz’in de saat 20.30 siralarinda Gazimagusa Hastanesi’ne geldiklerini belirtti ve “Dr. Salih Miroglu, çok degerli bir arkadasimizdi. Çok üzgünüz, yasli ailesine bassagligi diliyorum” dedi.

Ambulans geç geldi

Bu arada ambulansin hastayi almak için Gazimagusa UBP Ilçe Merkezi’ne geç gittigi iddia edildi. Miroglu’nun kalp krizi geçirmesinin hemen ardindan 112 acili arayanlar, ambulansin Gazimagusa Hastanesi’nden 400 metre uzaklikta olan UBP binasina bir türlü gelmek bilmedigini, bunun üzerine yeniden arayinca 112 Acilden kendilerine “112 yi mesgul etmeyin kaza var” dendigini söylediler. Ambulansin, 400 metre ötedeki binaya ancak 15 dakikada gittigini ileri süren vatandaslar, bu durumun ciddiyetle bagdasmadigini ifade ettiler.

Miroglu’nun özgeçmisi

20 Ekim 1953’te Kayakale’de (Limasol) dogdu. Orta egitimini Limasol’da tamamladiktan sonra Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi’nden mezun oldu. Girne Akçiçek Hastanesi’nde hekimlik yapti. 1990 -1993 -1998 -2003 milletvekilligi genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi. Türk Ocagi Kulübü’nde yöneticilik ve baskanlik görevlerinde bulundu. Gençlik ve Spor Bakanligi ile Bayindirlik ve Ulastirma Bakanligi görevlerinde bulundu. Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri olan Salih Miroglu, evli ve iki çocuk babasiydi.