Mısır’da 37 İhvan üyesinin öldürülmesi ile ilgili yeni bulgular

Mısır savcılığının soruşturması, Müslüman Kardeşler'den 37 zanlının Ebu Zabel hapishanesine nakledilirken öldürülmesi olayında polislerin suçlu olduğunu ortaya koydu.

Mısır savcılığının soruşturması, Müslüman Kardeşler’den 37 zanlının Ebu Zabel hapishanesine nakledilirken öldürülmesi olayında polislerin suçlu olduğunu ortaya koydu.

Mısr el-Yevm ve Muhit gibi birçok Arap haber sitesinde bugün yer alan bilgilere göre, Ebu Zabel hapishanesine nakledilirken öldürülen 37 İhvan üyesinin cesetlerini inceleyen sağlık müfettişi, olayın iç yüzünü aydınlatacak bir rapor hazırladı. Söz konusu rapora göre, adlî tıbbın olayla ilgili ilk raporunda belirtildiği gibi, ölümlerin gerçek sebebi, gazla boğulma.

Ayrıca rapor, Mısır polisinin iddia ettiği gibi, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarından tutukluları taşıyan polis aracına dışarıdan herhangi bir silahlı saldırı olmadığı gibi, içerdeki tutukluların da dışarı çıkıp kaçmak için herhangi bir teşebbüste bulunmadığını tespit etti.

Mısır savcılığı, olayın bütün yönleriyle aydınlatılıp ortaya çıkarmak için araştırma ve soruşturmaya devam ediyor. Savcılık önceki günlerde, aralarında olayın canlı şahitleri, polisler, tutuklular ve yaralı kurtulanların da bulunduğu 30 kişinin ifadesine başvurmuş ve bir subay ve polisin tutuklanmasına karar vermişti.

Müslüman Kardeşler (İhvan) liderlerinden Muhammed Beltagi, El Cezire kanalına gönderdiği bir videolu mesajda, Mısır silahlı kuvvetlerinin Ebu Zebal hapishanesindeki 37 İhvan mensubunun öldürülmesi olayını örtbas etmek ve dikkatleri başka yöne çekmek için olaydan sonraki gün Refah kasabasında polisleri öldürdüğünü öne sürmüştü.