“Mısır için yeni anayasa seçimden daha önemli”

Mısır'ın Washington Büyükelçisi Muhammed Tevfik, yeni anayasa çalışmalarının seçimden daha önemli olduğunu söyledi.

Mısır’ın Washington Büyükelçisi Muhammed Tevfik, yeni anayasa çalışmalarının seçimden daha önemli olduğunu söyledi. Anayasanın güçler ayrılığını dengeye koyacağını belirten Tevfik, “Cumhurbaşkanının gücünün sınırlarını konuşmak, kimin seçileceğini konuşmaktan çok daha önemli.” dedi.

Büyükelçi Tevfik, Washington merkezli Barış Enstitüsü’nde düzenlenen ‘Mısır’ın Yaşadığı Zorluklar ve Fırsatlar’ başlıklı seminere katıldı. Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına değinen Tevfik, Mısır hükümeti olarak ilk üzerinde çalıştıkları meselenin anayasanın yeniden yazılması olduğunu dile getirdi. Tevfik, geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarıldığını vurguladı. Genç neslin bu konuda bir arada çalışma iradesi ortaya koyduğunu söyledi.

Müslüman Kardeşler’in yeni anayasa çalışmalarına katılmayı kabul etmediğini hatırlatan Tevfik, buna rağmen farklı görüşlere sahip parti ve kuruluşların yeni anayasa çalışmalarında temsil edildiğini savundu.

WASHİNGTON’DAN DESTEK İSTEDİ

Mısır’ın, ABD’den beklentilerin sorulması üzerine Tevfik, ABD’den Mısır’a destek olmasını istedi. İki ülke ilişkilerinin sadece askeri yardımlardan oluşmadığını dile getiren Tevfik, ekonomik ve bölgesel konularda iki ülke işbirliğinin sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Askeri yardımlar, askeri ortaklık, ekonomik yardımlar ve ekonomik ortaklıklardan iki ülkenin de çıkar sağladığını dile getiren Muhammed Tevfik, “Bunların korunması iki tarafın da yararına olur.” dedi. Tevfik, iki ülkenin Suriye ve İsrail-Filistin meselelerinde de birlikte çalışması gerektiğine vurgu yaptı.

Muhammed Tevfik, ülkede yaşanan darbenin ardından, “Bu bir darbe değil, çünkü ordu iktidarı devralmadı, şiddeti önlemek için adım attı.” şeklindeki ifadeleri ile dikkat çekmişti.

Öte yandan Mısır’da cunta yönetimi tarafından 14 Ağustos’ta ilan edilen olağanüstü hal dün itibariyle İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Askeri yetkililer ise alınan karar konusunda kendilerine resmi bir bilgi açıklama yapılmadığını belirterek sokağa çıkma yasağının devam edeceğini söyledi.