Mısır-Türkiye gaz hattı bölgeye barış getirecek

Mısır doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlanmasını amaçlayan görüşmeler Mısır’ın başkenti Kahire’de yapıldı.

Görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında Türkiye’yi temsil eden Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin hattı üç şekilde değerlendirdiğini, bunların iç talep, gaz geçiş hattı ve Avrupa Birliği ülkelerine ihraç olduğunu söyledi. Türkiye için gaz kaynaklarını çeşitlendirmenin çok önemli olduğunu, Mısır gazının da bu yönde önemli bir alternatif teşkil ettiğini vurgulayan Güler daha önce doğu-batı, kuzey-güney hatlarının devreye girdiğini, Mısır gazıyla da güney-kuzey hattının yürürlüğe gireceğini, bu şekilde Türkiye’nin enerji koridoru olma özelliğini pekiştireceğini ifade etti. Türkiye’nin hat’a sadece ekonomik yönden bakmadığını, ayrıca bu hattın bölge barışına da büyük bir katkı sağlayacağına değinen Güler, hattın üzerinde Suriye, Lübnan ve Ürdün’ün bulunduğunu, daha sonra da Irak’ın bağlanacağını, bu durumun barış için büyük bir adım teşkil ettiğini belirtti. Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Mısır’da petrol ve doğalgaz aramaları için görüşmelerde bulunduğunu da ifade etti.

Mısır Petrol Bakanı Semih Fehmi ise hat’a neden Mısır Boru Hattı değil de Arap Boru Hattı dendiğiyle ilgili olarak, “Bu hattan sadece Mısır değil, daha sonra Suriye, Irak ve Suudi Arabistan da gaz satacak. Bu yüzden hattın ismini bu şekilde koyduk.” açıklamasını yaptı. Fehmi, İsrail’in hattan faydalanmasının şu anda söz konusu olmadığını dile getirdi.

Türkiye için özellikle Rusya ve İran doğalgazlarına alternatif olması açısından büyük bir önem arz eden Mısır doğalgazının 2008 yılı başında Türkiye pazarlarına da girmesi planlanıyor. Mısır gazı, Türkiye üzerinden, Kafkaslardan Avrupa’ya giden hatta bağlanmasıyla Avrupa pazarlarına girmiş olacak. Dünyanın en büyük altıncı doğalgaz ihracatçısı olan Mısır, 3300 km uzunluğundaki bu hattın bitirilmesiyle doğalgaz ihracatını iki katına çıkarmayı planlıyor. Halen Mısır’ın doğalgaz ihracatı 2,2 milyar dolar civarında bulunuyor.

Türkiye ve Mısır, Humus-Kilis gaz boru hattının inşası için geçtiğimiz şubat ayında Tergas adında bir şirket kurulmasını kararlaştırmıştı. Boru hattından Türkiye için 2-4 milyar metreküp, Avrupa için de yaklaşık 6 milyar metreküp taşınması planlanıyor. Türkiye halihazırda Rusya ve İran’dan boru hatlarıyla, Nijerya ve Cezayir’den de sıvılaştırılmış olarak alıyor. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin Azerbaycan, daha sonra da Türkmenistan’dan gaz alımı için projeleri bulunuyor.