Mısır’da bombaların hedefi yine turizm

Mısır, dün yine terör saldırısına hedef oldu. Sina Yarımadası’ndaki turistik Deheb kenti bombalarla sarsıldı. Ağırlıklı olarak İsrailli turistlerin tercih ettiği kentte maydana gelen eşzamanlı 3 patlamada en az 30 kişi öldü, 160 kişi yaralandı.

İsrail, geçtiğimiz günlerde vatandaşlarına Sina Yarımadası’nda saldırı düzenlenebileceği uyarısı yapmıştı. Mısır Televizyonu, Akabe Körfezi’nin batı kıyısında bulunan Deheb’de ki patlamalara uzaktan kumandalı bombaların sebep olduğunu açıkladı. İntihar saldırısı iddiaları ise doğrulanmadı. Mısır’ın İsrail sınırındaki Taba ve Ras Şitan tatil yörelerine Ocak 2004’te düzenlenen saldırılarda 34 kişi hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz temmuz ayında Şarm El Şeyh’te yaşanan olayda ise çoğu turist 64 kişi ölmüştü.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek de gazetecilere yaptığı açıklamada saldırıyı “terör eylemi” olarak nitelendirdi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas hükümeti de ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda saldırıyı kınadı. Bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi gönderilirken İsrail yardım ekipleri de Kızılhaç ve Kızılay’a yardım önerildiğini, ihtiyaç olması durumunda göndermek üzere yaklaşık 20 ambulansın da hazır beklediğini bildirdi. İsrail’in Kahire Büyükelçisi Şalom Cohen, İsrail Televizyonu’na açıklamasında, patlamaların bir otel, polis karakolu ve çarşıda meydana geldiğini kaydetti. Cohen, İsrail hükümetinin bölgede saldırılar olabileceği yönünde sürekli uyarıda bulunduğunu belirterek, “Bu tehlike ne yazık ki gerçek oldu.” diye konuştu. İsrailli yetkililer, çok sayıda İsrailli turistin tercih ettiği bölgedeki patlamaların ardından, Tapa sınırından Sina’ya geçişlerin durdurulduğunu açıkladı. Kızıldeniz’in Sina yarımadasındaki turistik merkezler Ekim 2004’te ve Temmuz 2005’te de bombalı saldırılara hedef olmuşlardı.