Mısır’da türban tartışması

Mısır Meclis Başkanı Fethi Sorur, türban takmanın geriye dönüş olduğunu söyleyen Kültür Bakanı Faruk Hüsnü'nün bu açıklamalarından sorumlu olduğunu söyledi.

Bu olayı bir meclis karma komisyonuna havale etmeye karar verdiğini açıklayan Sorur, Kültür Bakanının bu sözlerine, en kısa zamanda toplanacak olan, kültür ve din komisyonlarından oluşacak bu komisyon önünde yanıt vereceğini belirterek, “Bakan açıklamalarından sorumludur. Bu sözlerin kişisel görüş olarak değerlendirilmesi söz konusu değildir. Bakanlık görevini kabul ettiği andan itibaren kamuya mal olan bir kişi haline gelmiştir ve kanun uyarınca bu açıklamalarından sorumludur” ifadesini kullandı.

Hükümette adli işlerden sorumlu bakan olarak görev yapan Müfid Şehab ise bu sözlerin bakanın kendi görüşünü yansıttığını ve bunların hükümetin görüşü olmadığını söyledi.

Şehab, “Mısır hükümeti İslama ve türbana saygılıdır. Hüsnü, bugünkü oturuma katılmadı çünkü yüksek tansiyon sorunu var ama tartışmalara katılmaya her zaman hazır” ifadesini kullandı.

Bu arada, Mısırlı akademisyenler ve avukatların Hüsnü’nün dokunulmazlığının kaldırılmasını istediği ifade edildi.
Bakan Hüsnü, meclise bir mektup göndererek, bu konuşmayla sadece kendi görüşlerini açıkladığını söylemişti.
Mısır’daki muhalefet grubu Müslüman Kardeşler, “türban takmanın geriye dönüş” olduğunu söyleyen Kültür Bakanı Faruk Hüsnü’nün istifasını istemiş ve Hüsnü’nün görevinden istifa etmesi talebiyle meclise başvurmuştu.

Faruk Hüsnü, Mısırlı kadınların türban takmasının genele yayılmasının bir “geriye dönüş” olduğunu söylemiş ve “Annelerimizin türbansız üniversitelere ve işe gittiği bir döneme tanıklık ettik. Bu zihniyetle büyüdük. Bugün neden geriye dönülüyor?” ifadesini kullanmıştı.