Mısır’da vahşet!

Mısır'ın Sina yarımadasındaki turistik kasabası Deheb'de düzenlenen eş zamanlı 3 bombalı saldırıda 21 kişi öldü, 70 kişi de yaralandı.

Güney Sina Valisi Muhammed Hani, saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 21 olduğunu açıkladı. Daha önce açıklama yapan yetkililer, bu sayının en az 30 olduğunu ifade etmişti.

El Cezire televizyonu, patlamaların birer otel, süpermarket ve köprüde meydana geldiği haberini verdi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, patlamaların günahkâr bir terörist eylem olduğunu ifade etti. Saldırıyı ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw kınadı. İsrail Başbakan adayı Ehud Olmert, Mübarek’i arayarak başsağlığı dileğinde bulundu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yanı sıra Hamas hükümeti sözcüsü Gazi Hamad da ‘insanî tüm değerlere aykırı olan’ saldırıyı kınadıklarını açıkladı.

Sina Yarımadası’ndaki tatil beldeleri İsrailli turistlerin gözde mekanları arasında yer alıyor. İsrail, geçtiğimiz günlerde vatandaşlarına Sina yarımadasında saldırı düzenlenebileceği uyarısı yapmıştı.

Saldırının El Kaide lideri Usame bin Ladin’in Batılı ülke vatandaşlarını da hedef alacaklarını söylediği ses bandının yayınlanmasından bir gün sonra düzenlenmesi dikkat çekti.

Mısır’ın İsrail sınırındaki Taba ve Ras Şitan tatil yörelerine 2004 yılının Ocak ayında düzenlenen bombalı saldırılarda 34, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Şarm El Şeyh’teki bombalı saldırılarda ise çoğu turist 64 kişi hayatını kaybetmişti.

Mısır hükümeti, bu saldırıların yerel terörsitler tarafından gerçekleştirildiğini açıklamıştı.