Misir’daki seçimlerde gözler müslümanlarda

KAHIRE - Misir'da parlamento seçimlerinin ikinci turu bugün yapiliyor.

Birinci turda Wafd önderligindeki liberal cephe ve Bati kamuoyunun gözde ismi Eymen Nur liderligindeki El Ghad Partisi’nin büyük bir çöküs yasamasiyla iktidardaki Ulusal Demokratik Partisi’nin tek rakibi olarak Müslüman Kardesler kalmisti. Liberaller ve bazi Hiristiyan isimler, Müslüman Kardesler’in oy patlamasi karsisinda büyük bir saskinlik içinde olduklarini belirtiyor. Misir basini ve akademisyenler de örgütün kazandigi sandalye sayisinin çoklugunun sebepleri üzerinde yorumlar yapiyor.

Bazi isimler örgütün bu basarisinda ‘Islam çözümdür’ sloganinin etkin oldugunu öne sürerken, bazilari da bunun en temel sebebinin rejime karsi duyulan rahatsizlik oldugunu belirtiyor.

Seçimlerin ikinci ve üçüncü turunun yapilacagi vilayetler, nispeten Müslüman Kardesler’in daha güçlü oldugu bölgeler olarak adlandiriliyor ve bu durumda örgütün 100 sandalye kazanabilecegi öne sürülüyor. Seçimler öncesi örgüt 50 dolayinda sandalye kazanabileceklerini belirtirken, iktidar yanlilari ise bu sayinin 30’u geçmeyecegini öne sürüyordu.

Ilk turda iktidardaki NDP 112, diger partiler ise 5 sandalye kazanmisti. Henüz herhangi bir partiye geçmeyen bagimsiz adaylarin da büyük bir çogunlugunun NDP’ye geçmesi bekleniyor.

Yeni Misir Anayasasi’na göre 2011 yilindaki cumhurbaskanligi seçimlerinde ancak yüzde 5 barajini asan sayida parlamenter kazanan partiler cumhurbaskanligi için aday gösterebiliyor. Yeni anayasaya göre 65 parlamenter de herhangi bir parti olmadan aday gösterebiliyor. Mevcut sartlarin devam etmesi durumunda Müslüman Kardesler’in iktidar partisine karsi bir aday çikarmasina kesin gözüyle bakiliyor.

1928 yilinda Ingiliz isgaline karsi direnisi örgütlemek amaciyla Hasan el Benna tarafindan kurulan örgüt, 1954’te yasaklanmisti. Örgüt, 1970’li yillarda da yönetime karsi silahli direnisi biraktigini duyurmus ve bu yönüyle de yasakli olmasina ragmen mevcut yönetimler tarafindan nispeten müsamaha gösterilmisti. Örgüt, özellikle Filistin, Ürdün, Suriye basta olmak üzere pek çok Arap ve hatta bazi Islam ülkelerinde güçlü bir etkiye sahip.

Bugünkü seçimlerde itiraz olmasi veya herhangi bir adayin yüzde 50 oy alamamasi durumunda 29 Kasim’da en çok oy alan iki aday yarisacak. Ikinci tur seçimler 9 vilayette yapilacak. Bu vilayetler arasinda Iskenderiye, Port Said, Ismailiye ve Süveys de bulunuyor.

Ilk tur Kahire’nin de aralarinda bulundugu 8 vilayette yapilmisti. Misir, 26 vilayet ve 222 seçim bölgesinden olusuyor. Her seçim bölgesinden iki parlamenter Meclis’e giriyor. Hükümet ise Cumhurbaskani Hüsnü Mübarek’in atayacagi kisilerden olusuyor. Hükümet üyelerinin büyük çogunlugu genellikle parlamento disindan ataniyor.