Mısırlı blogcuya 4 yıl hapis cezası

Mısır’da genç bir internet blogcusu dine ve Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e hakaretten suçlu bulunarak, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kerim Amir adıyla blogu bulunan ve Sünni mezhebinin en üst düzey otoritelerinden El Ezher Üniversitesi ile Cumhurbaşkanı Mübarek’i eleştiren Abdülkerim Süleyman, İskenderiye kentinde görülen ve sadece 5 dakika süren duruşmada, İslam’a ve Cumhurbaşkanı Mübarek’e hakaretten suçlu bulundu. Süleyman, geçen yıl çok sayıda blogcunun gözaltına alındığı, ancak serbest bırakıldığı Mısır’da yargılanan ve hüküm giyen ilk blogcu oldu.

Mısırlı insan hakları kuruluşları kararı çok ağır bularak, bunu ülkedeki binlerce blogcuya sert mesaj olarak nitelediler.

22 yaşındaki Süleyman’ın kendisine ait blogunda, geçen yıl ilişiğinin kesildiği El Ezher Üniversitesini “terör üniversitesi” olarak suçladığı ve bu üniversitenin özgür düşünceyi baskı altına almak istediğini yazdığı belirtildi. Savcıların hakkında dava açmaları için büyük baskı altında bulunduğu ve 7 Kasımda gözaltına alınan Süleyman’ın avukatları, cumartesi günü kararı temyiz edecek. Mısır, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün raporuna göre, “internetin düşmanı” 13 ülke arasında bulunuyor.