‘Mitinge 1 milyon kişinin katılmasını bekliyoruz’

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Teoman Rıza Güneri, Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri protesto amacıyla düzenlenecek mitinge 1 milyon kişinin üzerinde katılımın olmasını beklediklerini söyledi.

SP İstanbul İl Başkanlığı tarafından Dedeman Otel’de düzenlenen basın toplantısında, 19 Şubat 2006 tarihinde düzenlenecek “İnanca saygı, zalime lanet, Peygamber’e sevgi” mitingiyle ilgili bilgi veren Teoman Rıza Güneri, karikatür krizinde basının duyarlı davrandığını söyledi. Güneri, basın özgürlüğü adı altında yapılan bu çirkin harekete temelde bütün insanlığın karşı olduğunu ifade etti. Pazar günü düzenlecek mitingin siyasi olmayacağını kaydeden Güneri, “Düzenleyeceğimiz miting vakar içerisinde gerçekleşecek. Bu sayede de bütün milletimizi üzen bu gelişmenin geri çevrileceğine inanıyorum. Basının da bu konuda elinden geleni yapacağından eminim. Mitinge 1 milyonu aşkın kişinin katılmasını bekliyoruz.” dedi. Herkesin katılabilmesi için mitingin pazar günü yapılacağını anlatan Güneri, Çağlayan Meydanı’nda yapılacak mitingin karikatürlere gösterilen tepkilerin bir finali niteliği taşıdığını da sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Osman Yumakoğulları da, mitingin üç amaç için yapılacağını, bunların da tepki amaçlarını ortaya koymak, sağduyularını göstermek ve dünyaya verilecek cevabın belirlenmesi olduğunu vurguladı.

Pazar günü Çağlayan Meydanı’nda yapılacak mitingle ilgili bilgi veren organizasyon sorumlusu Bekir Demirkan ise, sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere ve basına kadar çok geniş bir yelpazede bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Demirkan, güvenlik önlemlerinin üst düzeyde tutulacağını belirtti.

Toplantı sonunda Teoman Rıza Güneri ve beraberindekiler, miting için hazırlanan pankartın önünde basın mensuplarına poz verdi.