MKEK işçilerinin ‘milli piyade tüfeği’ eylemi

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Silah Fabrikası'nda çalışan işçiler, milli piyade tüfeğinin özel şirkette değil, fabrikada üretilmesi için eylem yaptı.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Silah Fabrikası’nda çalışan işçiler, milli piyade tüfeğinin özel şirkette değil, fabrikada üretilmesi için eylem yaptı. Eylemde, ‘işçi burada, memur nerede?, işçiyi satanı biz de satarız. Silahımızı özel sektöre vermeyeceğiz’ şeklinde sloganlar atıldı.

Seri olarak üretilecek olan milli piyade tüfeğinin çocukları kadar değerli olduğunu belirten Türk Metal Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Mürsel Öcal, 2014 yılında seri üretime geçecek olan silahların bir bölümünün özel sektöre verilmesine karşı olduklarını söyledi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın milli piyade tüfeğinin bir bölümünü özel sektöre yaptırmak eğiliminde olduğunu belirten Öcal, Kırıkkale’nin ekonomisinin artması ve iş imkanlarının oluşması için özel sektörün bu üretimden çekilmesi gerektiğini bildirdi.

Şehrin kalkınmasının MKEK’ye, fabrikada bulunan işçilere ve üretilen silahların ihracatından gelen paraya bağlı olduğunu belirten Öcal, silahların, kendilerinin alın teri ve göz nuru olduğunu kaydetti. Silahın Türkiye’de sadece Kırıkkale’de yapılabileceğini belirten Öcal, silahın montaj testlerini, kalite kontrolünü, kabulünü, yurt içi ve yurt dışı satışını yapacak tek yerin, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu olduğunu ifade etti.

Diğer silah üretiminde olduğu gibi milli piyade tüfeğinin seri üretiminin fabrika kapasitenin sonuna kadar kullanılarak yapılacağını ve işçilerin bu konuda inanılmaz bir çalışma arzusu olduğunu belirten Öcal, “Gerekirse bu konuya hükümet düzeyine taşıyacağız. Bugüne kadar MKE’den birçok işin, Türkiye’de bulunan başka illere gitti. Bunun acısını ve olumsuz yönünü hem ekonomik hem de istihdam açısından Kırıkkale vatandaşı yaşadı.” dedi.

Eylemlerin, para, maaş, çalışma kalitesi ve sorun yüzünden kaynaklanmadığını belirten Öcal, yüzde 100 yerli silah üretimine hazır olduklarını, gerekli ekipmanların fabrikalarında mevcut olduğunu vurguladı.