MKÜ Rektörü Güder: Suriye’deki iç karışıklığın barışla çözümünü diliyoruz

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder Ankara Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün ve Başkan Yardımcısı Mehmet Aydın'ı kabul etti.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder Ankara Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün ve Başkan Yardımcısı Mehmet Aydın’ı kabul etti.
Kabulde Dernek çalışmaları hakkında bilgi veren Ankara Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün, amaçlarının iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmek olduğunu söyledi.
Pekişen dostlukların genç nesillere aktarılabilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Aygün, “Amacımız iki ülke arasındaki dostluğu elimizden geldiği kadar pekiştirebilmek ve bu var olan bir dostluğu bu günlere, gençliğimize aktarabilmektir. Bu amaçla daha önce Antep’te ve Ankara’da etkinliklerimiz oldu. Ağustos ayı içerisinde de Antakya’da bir etkinliğimiz olacak. Bu etkinliği Mustafa Kemal Üniversitesiyle birlikte düzenlemek istiyoruz” dedi.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Güder de bu safhadaki uluslar arası ilişkilerin geliştirilme çabalarının bürokrasi eliyle yürütüldüğünde resmiyetin getirdiği kurallar dolayısıyla zaman zaman istenilen seviyeye ulaşmadığını söyledi.
İkili ilişkilerde sivil insiyatiflere bu noktada büyük görevler düştüğünü aktaran Güder, “Derneğinizin dostluk üzerine kurulmuş olması başlı başına bir güzellik. Bu güzelliğin Suriye ile Türkiye’deki birbirine kardeş olan iki halkın buluşması, kaynaşması ve iki milletin birbiriyle dostluk içerisinde komşuluğunu sürdürmesi adına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Yakın zamanda her iki ülke Başbakanının da katıldığı temelleri atılmış olan Türkiye, Suriye dostluk barajından sonra; Türkiye Suriye dostluk derneğinin yöremizdeki tüm üniversitelerle, valiliklerle, belediyelerle işbirliği halinde, bu güzel çalışmalara katkılarda bulunması ilişkilerin gelişmesi adına önemli olacaktır. Dilerim ve isterim ki Suriye’nin de kendi içensindeki iç karışıklık bir an evvel barışla çözümlenir” ifadelerini kullandı.