MOBESE emlak fiyatını bile artırdı

İstanbul, MOBESE sayesinde 570 noktadaki kameralarla gözetleniyor. Emniyete 3 milyon dolara mal olan sistemle 85 karakol 24 saat takip ediliyor

Kocamustafapaşa’daki bombalı saldırı da saniye saniye kaydedildi. Ekipler görüntüleri tarayarak bombayı çöp konteynerine yerleştiren kişi ya da kişileri tespit etmeye çalışıyor.

İstanbul’da en çok MOBESE kamerası gün içinde insan nüfusunun en fazla olduğu Eminönü’nde bulunuyor. Bu ilçeyi sırasıyla Beyoğlu, Kadıköy, Bakırköy ve Şişli gibi nüfus ve suç oranlarının yüksek olduğu ilçeler izliyor. İstanbul polisi özellikle kameraların gördüğü alanlarda işlenen suçları bu kameralar sayesinde delillendirebiliyor. Bunun son örneği Bağcılar’da yaşandı. Sokak ortasında eşini bıçaklayarak kaçan Ahmet Sarıaydın, kamera kayıtlarından tespit edilerek yakalandı. MOBESE kameralarına ilk olarak rüşvetçi polisler yakalanmıştı. Bir İlçe Emniyet Müdürlüğü binası nezarethanesinde zanlıdan rüşvet aldığı kamera görüntülerine yansıyan bir polis memuru hakkında idari soruşturma başlatılmıştı. Okullarda artan suç oranları da yetkilileri harekete geçirdi. Öğrencilerin yoğun olarak suça karıştığı 350 lisenin önüne kamera konulacak. İstanbul Valisi Muammer Güler, “İstanbul’da 349 okula MOBESE kamerası yerleştireceğiz. Okul önlerinde kavga, grupların çatışması, uyuşturucu ve silah satışı ile ilgili suçlar konusunda MOBESE’yi genişleteceğiz.” diyerek sistemin kapsamını genişleteceklerini ifade etmişti.

Teröristler MOBESE’ye takıldı

İstanbul Kocamustafapaşa Meydanı’nda da bulunan MOBESE kamerası önceki gün yaşanan bombalı saldırıyı da saniye saniye kaydetti. Görüntüleri alan İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, görüntüleri tarayarak bombayı çöp konteynerine yerleştiren kişi ya da kişileri tespit etmeye çalışıyor. MOBESE kameraları İstanbul’da bulunan 85 karakolun nezarethanelerini de izleyebiliyor. Sistem sayesinde, gözaltında tutulan şahısların işlemlerinin, mümkün olan en kısa süre içerisinde tamamlanmasını hedeflediklerinin altını çizen üst düzey bir emniyet yetkilisi, “İfade verme ve diğer aşamalarda şahısların güvenliği, mekanlar sürekli olarak denetim altında tutuluyor. Sistemle elde edilen görüntüler gerektiğinde hakim ve savcılık makamlarına ulaştırılıyor.”diyor.

Bu arada halka açık alanların kameralarla denetlenmesi tüm dünyada tartışılıyor. Bunun insan haklarına aykırı olduğunu belirten birçok sivil toplum kuruluşu protesto gösterileri düzenliyor. Tartışmalara rağmen İngiltere’de yaklaşık 4 milyon, Fransa’da ise 1 milyona yakın kamera şehirleri gözetliyor.

370 nokta 24 saat izleniyor

‘Kent Bilgi ve Güvenlik Sistemi’ olarak adlandırılan MOBESE, 952 muhtarlık, 3 bin 500 polis aracı, 150 mobil polis karakol ünitesi, il ve ilçe komuta merkezleri ve il emniyet müdürlüğü hizmetlerinin yürütülmesini sağlayan 12 ayrı sistem yazılımına sahip bir proje. Sistem kapsamında toplam 370 nokta gözetlenebiliyor. Ayrıca turnikelere konulan 200 kamera sayesinde araç plakaları sürekli olarak taranabiliyor. Sistemin temel unsurları şunlar: “Komuta kontrol merkezi, muhtarlık otomasyonu projesi, Seyyar polis merkezi projesi, tablet PC projesi, şehir görüntüleme projesi, mobil operasyon ve polis merkezleri entegrasyonu projesi.”