MOBESE için 80 il sıraya girdi

İstanbul polisinin şehri kameralarla 24 saat gözetlediği MOBESE’yi (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) kurmak için 80 vilayet ile birçok ilçe sıraya girdi.

Genel Müdürlük ise talepleri değerlendirmek üzere Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde Mobil Uygulama Şube Müdürlüğü ismiyle bir birim oluşturdu. Burada hangi il ve ilçeye ne ölçekte bir sistemin kurulacağı belirleniyor. Emniyet, bunu belirlemek için üç ayrı büyüklük kategorisi saptadı. A kategorisi olarak adlandırılan İstanbul’daki ileri sistem metropollere kurulacak. Nüfus, suç oranları gibi değişik kriterlere göre bazı merkezlere orta ölçekli B kategorisi, bazı merkezlere de küçük ölçekli C kategorisindeki bir sistemi kurma izni verilecek. Bütün illerden gelen talepler şu anda Emniyet Bilgi İşlem Dairesi Mobil Uygulama Şube Müdürü Adem Dağdeviren’in masasında değerlendirme sonucunu bekliyor. Bu ay sonunda izinlerin verilmeye başlanmasıyla Türkiye’deki bütün iller kameralarla 24 saat kesintisiz gözetlenir hale gelecek. Haziran ayında ise trafik polisi şehirlerarası yolları kamerayla 24 saat takip sistemini devreye sokacak.

Balıkesir ile İzmir’in Torbalı ve Ödemiş ilçelerinde olduğu gibi bazı merkezlerde kameralı takip sistemi kurulmuş olsa da bunların MOBESE ile ilgisi yok. Buralarda sadece kameralı izleme yapılıyor. MOBESE’de ise görüntüler kriptolandıktan sonra canlı olarak Komuta Kontrol Merkezi’ne ulaştırılıyor ve burada görevlilerce 24 saat izleniyor. Kriptolu iletim sayesinde görüntüler tam bir gizlilik içinde polise ulaşıyor. Sistem taşıt plakalarını ve insan simalarını otomatik olarak sorgulayıp arananları tespit edebiliyor. Suç haritaları oluşturuluyor. Yerleşim birimleri cadde, sokak ve ev ev dijital harita olarak polisin elinin altında bulunuyor. Muhtarlıklar da MOBESE sistemine dahil edildiği için sistemin kurulduğu merkezde yaşayanlar ikamet adresleriyle birlikte kayıt altında tutuluyor.

17 Haziran 2005 tarihinde açılışı yapılan İstanbul Emniyeti MOBESE kameraları 31 Mart 2006 tarihi itibarıyla aranan 624 kişiyi yakaladı. Köprü ve otoban turnikelerinden geçmekte olan 614 çalıntı aracı tespit etti. Şehir içindeki 570 MOBESE kamerasıyla da 1 milyon 480 bin plaka manuel olarak sorgulandı ve bunlardan 2 bin 587 taşıtın çalıntı olduğu tespit edildi. Çalıntı araçlara el konularak sahiplerine teslim edildi. Korsan CD ve kaset satan 68 kişi de kameralara yakalanırken kendilerinden 85 bin adet korsan CD ve kasete el konuldu. Suç oluşturan 510 asayiş olayı ile 152 trafik kazası da kameralarla çözüldü.

‘Denetim şart’

İçişleri Bakanlığı müfettişleri MOBESE sisteminin hukukî belirsizlikler içerdiğini tespit etmişti. Müfettişlerce hazırlanan rapora göre, sistemin nasıl ve hangi birim tarafından işletileceğine ilişkin hukukî bir metin yok. Görüntü bilgi ve kayıtların ne kadar süre için muhafaza edileceği, hangi makamlara verilebileceği ve nerelere kamera yerleştirileceği belirsiz.