MOBESE’nin hukukî altyapısı oluşturuluyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, İstanbul’da kurulan MOBESE’nin hukuki ve teknik olarak incelemeye alındığını açıkladı.

Nasıl değerlendirileceği yönünde hukuki ve teknik inceleme yapıldı ve müfettişler bunun eksik yönlerinin olduğu şeklinde inceleme raporu verdiler.” dedi. Emniyet Sözcüsü İsmail Çalışkan, haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin MOBESE’nin hukuki altyapısının olmadığına dair müfettiş raporu bulunduğunu hatırlatması üzerine Çalışkan, “Müfettiş raporları tavsiye niteliğindedir. MOBESE’nin hukuki altyapı eksikliği olup olmadığı hukuk müşavirliğimizce incelenir, Adalet Bakanlığı ile görüşülür, varsa bir eksiklik bu giderilir.” diye konuştu.

‘Ürdün, Fehriye bizde yok diyor’

Özdemir Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal’ın Ürdün’de bulunduğuna dair basında haberler çıktığının hatırlatılması üzerine Çalışkan, Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol yetkilileriyle görüşüldüğünü; ancak kendilerine İnterpol Genel Sekreterliği aracılığıyla böyle bir bilgi gelmediğini öğrendiğini kaydetti. Çalışkan, “Bu konuyla ilgili haberleri görünce arkadaşlarımız ayrıca Ürdün ile de temasa geçtiler. Ancak Ürdün emniyet yetkililerinde bu yönde bir bilgi gelmedi.” şeklinde konuştu.

Terörle Mücadele Yasası’nda gözaltı süresinin artırılmadığını hatırlatan bir gazetecinin sorusu üzerine de Çalışkan, gözaltı süresinin Anayasa’da 4 gün olarak belirlendiğini, bu sürenin artırılmasının Anayasa değişikliği ile mümkün olabileceğini kaydetti. Terörle Mücadele Yasası ile ilgili olarak emniyet teşkilatının görüşlerini bildirdiğini ve tasarının hazırlandığını belirten Çalışkan şunları söyledi: “Organize ve terör suçlarında gözaltı süresinin savcı ve hakimin talebiyle artırılmasını istiyoruz; ancak bu Anayasa değişikliği ile mümkün olabilir.” Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Çalışkan, terör ve organize suçlarda gözaltı süresinin artırılmasının Anayasa değişikliği ile mümkün olduğunu belirterek, bu tür suçlarda savcı ve hakim oluru ile gözaltı süresinin uzatılmasını istediklerini vurguladı.