Mobilya sektörü de vergide indirim bekliyor

Tekstil sektöründe KDV oranının 10 puan düşürülerek yüzde 8'e indirilmesini olumlu bir gelişme olarak nitelendiren mobilyacılar, kendi sektölerinde de aynı uygulamayı beklediklerini açıkladı.

Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan, tekstil sektöründeki vergi indirimini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini, ancak ithalat ve ihracat açısından sıkıntı içerisinde olan tek sektörün tekstil sektörü olmadığını, ağaç işleri sekörünün de sıkıntı içerisinde olduğunu belirtti.

Sorunlarının çözümlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına ve desteklenmeye ihtiyaçları olduğuna değinen Ercan, “KDV indirimi yapılması düşünülüyorsa sadece bir sektörde değil, ekonomik dengelerin sağlanması adına tüm sektörlerde bu indirimin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle KDV oranı mobilya sektöründe de düşürülmelidir” dedi.

Ülke ekonomisinin temel direği konumundaki esnaf ve sanatkarların yaklaşık yüzde 15’inin mobilya sektöründe faaliyet gösterdiğini ifade eden Ercan, sektörün gelişmesinin ihracatın gelişmesine bağlı olduğunu belirtti.

“Mobilya sektörü, ihracat şansı en yüksek sektörlerden birisidir. Çünkü ‘Hand Made’ (el yapımı) mobilya tüm dünyada pahalıdır. Türk Mobilya Sektörü ise el işçiliği mobilya üretimi yapmaktadır ve fiyatları diğer dünya ülkelerinden düşüktür” diyen Ercan, Türk mobilya sektörünün yurtdışında rakipleriyle rahatlıkla rekabet edebileceğini, ancak tüm sektörler gibi ilgisizlikten, imkansızlıklardan ve bürokratik engellerden muzdarip olduklarını ifade etti. Ercan, mobilya sektörünün içinde bulunduğu sıkıntıların tekstil sektöründe olduğu gibi çözümlenmesini dilediklerini de belirtti.