Moda devlerine giyim ihraç ediyoruz!

Hazırgiyim ve Konfeksiyon ihracatı, Mayıs-Haziran'da toparlanma sürecine girdi.

Yılın ilk 6 ayında ABD’ye yönelik hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı yüzde 23.1 gerilerken, dünyanın moda devleri olan İtalya pazarında yüzde 14.2, İspanya pazarında da yüzde 36.9 ile yeni pazarlardan Japonya’da sağlanan yüzde 47.5’lik artış dikkat çekti. Bu gelişmelerle yılın ilk yarısındaki gerileme yüzde 1.8’de kaldı.

Sektörün her türlü olumsuz koşullara rağmen toparlanma sürecine girdiğini belirten İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “En büyük maliyet, belirsizlik ve girdi maliyetleriyle dövizdeki oynaklık. Bunlara rağmen sektörümüz gücünü koruyacak” dedi.

İHKİB Başkanı Orakçıoğlu, 2006 yılının ilk yarısında bütün olumsuzluklara rağmen hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün güçlü bir direnç göstererek, yüzde 30 gerileme beklenen dönemi yüzde 1.8’lik düşüşle atlattığını söyledi. 2006 Ocak-Haziran dönemi sektör ihracatının 6 milyar 705 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Orakçıoğlu, ABD’ye yönelik ihracatta meydana gelen gerilemenin bu düşüşü tetiklediğini söyledi. Orakçıoğlu, şöyle dedi: “ABD Pazarında kan kaybettik. AB pazarında ise olumsuzluklara rağmen binde 4’lük gerilemeyle gücümüzü koruduk. Dikkat çekici olan, Japonya gibi yeni hedef pazarlarda sağlanan önemli artışlar ve dünyanın moda devi ülkelerinin başında gelen İtalya ve İspanya pazarlarında sağladığımız büyüme.”

İTKİB Ar-Ge Şubesi tarafından hazırlanan 2006 yılı ilk yarısına ilişkin Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatı Performans Raporu’nu değerlendiren İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Ocak-Haziran döneminde, maliyet artışları ve döviz kurları açısından sektörümüz en şanssız olduğu dönemlerden birini yaşadı. Ancak her şeye rağmen, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü gözden çıkaranlara, ihracatta en az yüzde 30’lar düzeyinde gerileme bekleyenlere gerçekleştirdiğimiz 6.7 milyar dolarlık ihracatla verdik. Sektör ihracatındaki gerileme yüzde 1.8’de kaldı. Bu gerilemede ABD’ye yönelik ihracatın yüzde 23.1 düşmesi etkili oldu” dedi.

Süleyman Orakçıoğlu’nun verdiği bilgilere göre, 2005’in ilk yarısında 6 milyar 830 milyon dolar olan hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı 2006 yılının aynı döneminde 6 milyar 705 milyon dolara indi. Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, taşıt araçları ve yan sanayi sektöründen sonra yüzde 16.8’lik payla genel ihracat içinde ikinci büyük sektör oldu.

Hazırgiyim ve Konfeksiyon ihracatının yüzde 76.5’inin Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını belirten Orakçıoğlu, Almanya ve Fransa’ya yönelik satışlarda düşüşler yaşandığını, ancak AB geneline ihracatta pazarın korunduğunu kaydederek şunları söyledi:

“AB 15 ülkelerine yönelik ihracat performansında binde 7’lik bir gerileme yaşadık. Ancak yeni üye 10 ülkeye ihracatımız yüzde 22.2 oranında arttı. Böylece en büyük pazarımız olan AB geneline ihracatımızdaki gerileme oranı binde 4’te kaldı. Almanya’da yüzde 7.6, Fransa’da yüzde 7.7’lik gerilemeler kaydedilirken, sadece Avrupa’nın değil dünyanın moda devi ülkeleri olan İtalya’ya ihracatımız yüzde 14.2, İspanya’ya da yüzde 36.9 arttı. Yeni hedef pazarlar arasında yer alan Japonya’ya ihracatımız da yüzde 47.5 yükseldi. Bunlar dikkat çekici ve sevindirici gelişmeler. 2006’nın ilk yarısında en büyük sıkıntıyı geçen yıla göre yüzde 23.1’lik gerilemenin ortaya çıktığı ABD pazarında yaşadık. Bu düşük performansın arkasında da, yeni rekabet koşullarının getirdiği şiddetli fiyat rekabeti sonucu yaşanan fiyat erozyonu, YTL’nin aşırı değerlenmiş olması ve ABD’nin ucuzluk nedeniyle Asya ülkelerine yönelmesi var.

Temmuz ayında döviz kurlarında meydana gelen artışın etkileri önümüzdeki aylarda ihracatımıza olumlu etkilerini gösterecek. Ancak, döviz kurlarında ilk anda meydana gelen yüzde 30 civarındaki artışın, sonradan yüzde 15’ler seviyesine inmesine karşın, hammadde fiyatlarında dövize bağlı olarak gelen yüzde 30’luk artışlar geri gelmedi. Bunlar da maliyetlerimizi olumsuz etkiliyor. Bizim en büyük maliyetimiz, belirsizlik ve girdi maliyetleriyle dövizdeki oynaklık. Ancak her türlü olumsuzluğa rağmen, sektörümüz gücünü koruyacak ve ihracatın en önemli sektörlerinden biri olmaya devam edecek.”

2006 yılı verilerine göre birim ihraç fiyatlarının dünya genelindeki artış oranlarından daha az olarak yüzde 2-5 gibi düşük oranlarda arttığını ifade eden Orakçıoğlu, iç ve dış piyasalarda olumsuz bir sürpriz meydana gelmezse, önümüzdeki aylarda sektörün ihracatının artış oranının yükselebileceğini sözlerine ekledi.