Modayı da uçurdular!

Özel havayolu şirketleri arasında rekabet, hosteslerin kıyafetlerine de yansıdı.

Özel havayolu şirketlerinin sayısının artmasıyla gökyüzündeki moda yarışı da hızlandı. Birçok ünlü modacı ve marka, hostesleri giydirebilmek için birbirleriyle yarışıyor. Yıllar içinde göze en çok çarpan değişikliklerin başında ise etek boylarının uzaması geliyor.
İşte havayolu şirketi hosteslerinin giydiği kıyafetler ve onları giydirenler:

Türk Hava Yolları (THY): Cemil İpekçi tarafından giydirilen hosteslerin üniformalarında kullanılan renkler mavi, turkuvaz ve lacivert. Giysilerdeki ana motif olan lale, uçakların gövdelerinde, düğmelerde ve steward’ların (erkek hostes) kravatlarında da yer alıyor. Üniformalarda yazlık-kışlık ayrımı yok. Yünsa tarafından geliştirilen Coolmax kumaşlar sayesinde, üniformalar personeli yazın serin, kışın sıcak tutuyor. Eteklerin boyu eskiye göre daha uzun. Pantolon uygulaması da eskiden olduğu gibi devam ediyor.
Onur Havayolları: Hosteslerin üniformalarını, modacı Serdar Candar tasarladı. Ayakkabılar Adam Kundura’dan… Çantalarla bavullar ise Samsonite imzasını taşıyor.
Atlasjet: Kreasyon, Fatma Şerbetçioğlu’na ait. Çantalar kırmızı renkte, Samsonite imzalı.
Freebird Havayolları: Kabin ve kokpit üniformalarının dizaynı Bashqua markasıyla Funda Turizm Gıda ve Giyim Sanayi Şti. tarafından yapıldı.
Saga Havayolları: Saga’nın hostesleri Remteks tarafından üretilen üniformaları giyiyor.
Best Air: Hostesler kot pantolon giyiyor, lacivert ceket, beyaz gömlek ve kahverengi ayakkabı ile lacivert çanta kullanıyor. Personelin rahatını ön planda tuttuklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Bahtışen Tunca, “Yolcularımızın rahatının çalışanlarımızın rahatından geçtiğini düşünüyoruz. Bu nedenle hosteslerimize dar etek yerine şık fakat kullanımı kolay kıyafetler seçtik” dedi.

Etek boyu uzadı

Orta yaşı aşmış havayolu ve havalimanı çalışanlarının unutamadığı, THY hosteslerinin 1969’da kullandıkları çingene pembesi üniformalar. Çingene pembesi etek ve ceket, lacivert kep ve eldiven ile lacivert ayakkabıdan oluşan bu kıyafetler hâlâ hafızalarda. Bu üniformalardan günümüze göze en çok çarpan değişiklik, etek boylarının uzaması oldu.