Modern tüfekler geliyor sorun çıkartan G3’ler tarih oluyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin piyade tüfeği ihtiyacını karşılayan G3'ün yerine yeni bir piyade tüfeği geliyor.

Bayar, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında yeni model gerilla savaşına uygun yeni teknolojilerle üretilecek piyade tüfeği geliştirilmesi konusunda karar verilmesinin beklendiğini söyledi.

Halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nce yaygın olarak kullanılan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nca (MKEK) üretilen G3 piyade tüfeğinin, tutukluk yaptığı veya namlunun şiştiği şeklinde eleştirilere maruz kalması konusundaki tartışmalara da değinen Murad Bayar, şunları kaydetti: “Daha modern bir silah üzerinde çalışıyoruz. Bunun geliştirilmesi konusunda icra kurulunda karar alınması bekleniyor. G3 tüfekleri görevini yaptı. Zaten bu silahlar düzenli ordu savaşları için üretilmişti. Aslında çok etkili silah bunlar; ancak ağır ve bakımı zor olduğundan, yani düzenli ordu savaşlarına göre üretildiğinden, daha hafif ve bakımı kolay gerilla savaşlarında kullanılabilecek türden yeni bir silaha ihtiyaç duyuldu. G3 model tüfekler çok güçlü bir silah, vurduğunda öldüren cinsten, yeni silahlar öyle değil, yaralamaya dönük, etkisiz hale getirmeye dönük silahlar.”

Bu arada MKEK Silah Fabrikası’nda iki adet sniper (keskin nişancı) tüfeği ile piyade tüfeği geliştiriliyor. Tamamen bilgisayar destekli tasarım ve üretim yapabilen bir Ar-Ge birimi oluşturan MKE, 7,62 mm ve 5,56 mm piyade tüfeklerinin 3 adet geliştirilmiş modeli ile biri yarı otomatik, diğeri tek atışlı iki adet sniper (keskin nişancı) tüfeği üretti. Ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yeni bir model piyade tüfeği tanımlanarak Ar-Ge projesi olarak kuruma verildi. Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte yeni bir piyade tüfeği geliştirilmesine dönük çalışma başlatıldı. Türkiye’nin önemli silah üreticileri arasında yer alan Sarsılmaz Şirketi de ABD’li Cold LC şirketiyle NATO standartlarında M4 piyade tüfeğinin Türkiye’de üretimiyle ilgili yaptığı anlaşma çerçevesinde son hazırlıklarını sürdürüyor.

PKK’nın Gabar Dağı grubu lideri 2 terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hakkari’nin Çukurca’nın güneyinde Irak topraklarındaki PKK’nın geçici kampını önceki gün vurmasının ardından bölgedeki askerî hareketlilik de arttı. Bölgeye gece ve gündüz askerî mühimmat sevkiyatı sürüyor. Siirt’in Eruh ilçesi Yassıdağ köyü kırsalında gerçekleştirilen operasyonlarda ise bölücü terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticileri olduğu belirlenen iki bölücü teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi. Ölü ele geçirilen teröristlerin, Gabar bölgesinde faaliyet gösteren terörist grubun yöneticileri olduğu belirtiliyor. Yüksekova Dağlıca ve Şemdinli Derecik bölgelerinde teyakkuz durumuna geçirilen askerî birlikler de dağlarda terörist aramayı sürdürüyor. Şırnak’ta teröristlerle çıkan çatışmada 2 terörist ölü ele geçirildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün Şırnak’ın merkez ilçesi dağlık arazi kesiminde icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında bir grup terör örgütü mensubu ile karşılaşıldığı bildirildi. Açıklamada güvenlik güçlerinin ‘Teslim ol’ çağrılarına teröristler tarafından ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışmanın çıktığı belirtildi. Çıkan çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirildi. Bölgede güvenlik güçleri tarafından yapılan aramada ise; 2 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 2 adet tuzaklanmış el bombası ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildi. Şırnak’ın Uludere ilçesi dağlık arazi kesiminde de terör örgütünce kullanılan bir mağara içerisinde; 1 adet Kalaşnikof piyade tüfeği, ve 1 adet anti-personel mayın ele geçirildi.