Monsanto’dan Mustafakemalpaşa’ya 30 milyon dolarlık yatırım

Tarım ürünleri sektörünün önde gelen firmalarından Monsanto, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki tesislerinin kapasitesini arttırdı.

Tarım ürünleri sektörünün önde gelen firmalarından Monsanto, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki tesislerinin kapasitesini arttırdı. 30 milyon dolarlık yatırım ile Monsanto, 3 bin hektardan elde edilecek mahsule eşdeğer ilave tohum üretecek.

Monsanto Mustafakemalpaşa Fabrikası’nın ek tesislerinin açılış törenine Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Tatkavaklı Belediye Başkanı Orhan Alper, Monsanto Avrupa Tohum Tedarik Lideri Guillaume Gonnet, Türkiye Ülke Müdürü Michiel Van Mannekes, Türkiye Tohum Tedarik Lideri Elie Assaf ve Fabrika Müdürü Tanzer Ay katıldı.

Monsanto Türkiye Tohum Tedarik Lideri Elie Assaf, Mustafakemalpaşa’daki 30 milyon dolarlık yatırımın yerel üreticilerle olan ilişkilerini arttıracağını ifade ederken, “Kapasite büyümesi sayesinde 3 bin hektardan elde edilecek mahsule eşdeğer ilave tohum üreteceğiz. Yıllık 250 bin torba olan üretim 1 milyon 200 bin torbaya çıkacak. Ayrıca ek personel istihdamının yanı sıra önemli sayıda sözleşmeli ve mevsimlik işçi alacağız.” diye konuştu.

Monsanto’nun tohum fabrikasının yerel ekonomilere, istihdam ve ihracat dahil önemli katkılarda bulunacağını belirten Assaf, “Fabrika hacminin yaklaşık yüzde 60’ını Türkiye’deki çiftçi dostlarımıza satacağız. Yüzde 40’ını da İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Irak’a ihraç edeceğiz. Yerel çiftçiler için kaliteli tohum üreterek, müşterilerimizle beraber ihracat aracılığıyla ülke ekonomisine de değer oluşturuyoruz.” dedi.

Tohum fabrikasının kapasitesi artarken Monsanto, doğal kaynakları korumak için de çalışmalarını sürdürecek. Yatırımların bir sonraki aşamasında Mustafakemalpaşa’daki tesis, tohum üretiminin bir yan ürünü olan mısır koçanlarını yakarak enerji üretilmesine yönelik ekipmanlar içerecek. Bu yatırımlar Monsanto’nun Avrupa tohum üretimindeki enerji tüketimini ve karbon emisyonunu yarıya indirmesine yardımcı olacak.
Bu yatırımların sonucu olarak Monsanto, Türkiye’nin yanı sıra Macaristan ve Romanya’daki tohum işleme tesislerinde de kapasitesi artışı gerçekleştiriyor. Avrupa’da on yıldır devam eden ve Fransa, Ukrayna ve Rusya’da ilave yatırımlar içeren kapasite artışında toplamda 500 milyon euro yatırım yapılacak.

Şirketin tohum üretimi iki katından fazlaya çıkacak. Türkiye’yi de içeren bu yatırım, Monsanto’nun devam eden büyümesindeki yarı yol noktasına işaret ediyor.

MONSANTO TÜRKİYE
1997’de tarım ilacı ile faaliyetlerine başlayan Monsanto Türkiye, 1998’de Cargill’in tohum bölümünü satın alarak faaliyet alanını genişletti. Bugün Bergama, Çanakkale, Antakya ve Mustafakemalpaşa’da yapılan üretim, 54 bin metrekarelik alanda kurulu olan Mustafakemalpaşa Fabrikası’nda işleniyor. Mustafakemalpaşa’da 135 kişiyi istihdam eden Monsanto, Türkiye genelinde 150’ye yakın bayisiyle 1500’den fazla sözleşmeli çiftçi ile çalışıyor. İş ve işçi güvenliğine büyük önem veren Monsanto Mustafakemalpaşa Tesisi, son iki yıldır Monsanto Global Safety and Health Award Ödülü’nü alıyor.