Moskova’yı olimpiyatta Türk okulu temsil edecek

Türkiyeli müteşebbisler tarafından eğitim desteği verilen 56 Numaralı Uluslararası Moskova Lisesi, başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Okul öğrencilerinden Vasiliy Rakşa biyoloji dalında, Katya Bıkova ise ekolojide üst kategorideki olimpiyatlarda Moskova adına yarışacak. Olimpiyatlara katılabilmek için 4 bin okul mücadele etti. Velikiy Novogorod kentinde bugün başlayan olimpiyat 22 Nisan’a kadar sürecek. Öğretmen Kala, Moskova takımının başında bulunacak.

Aynı okulun öğrencilerinden Zeynep Şule Tekten de yakın zamanlarda ‘katkı maddelerinin yiyecekler üzerindeki etkisi’ konulu projesiyle Moskova’da derece kazanmıştı. Bu arada Moskova Lisesi’nin organize ettiği bilgi olimpiyatına yoğun bir katılım oldu. Katılım başvurusunun çok olması nedeniyle sınava girecek öğrenciler ancak birkaç seansla binaya alınabildi. Öğrencileri desteklemek için yüzlerce velinin de olimpiyat için 56 numaralı okula geldiği gözlendi. Olimpiyata umulanın üstünde bir katılımın olduğunu söyleyen okulun müdür yardımcılarından Ahmet Aydın, nisan ayının kendileri açısından en verimli bir zaman olduğunu ifade etti. Olimpiyata paralel olarak 56 numaralı okulda bir de bilim fuarı yapıldı. Fuarda insanın biyolojik yaşının tespiti, yemeklerde kullanılan katkı maddeleri ve geleceğin teknolojisi arabalar dikkat çekti.