Motorsiklete kasksız binene ceza yağacak

Adana'da 3 ayda ehliyetsiz motorsiklet kullandıkları gerekçesiyle 505 kişiye ceza kesildi.

Trafik Denetleme Şube Müdürü Arif Yılmaz, önümüzdeki günlerde motorsiklet kullanıcılarını takibe alacaklarını belirterek, “Kasksız motora binmeyin.” uyarısında bulundu.

Yılmaz, şehirde iklim şartlarının uygun olmasından dolayı motorsiklet kullanımının yaygın olduğunu hatırlattı.

Ehliyetsiz ve plakasız motorsiklet kullanımının önlenmesi için önümüzdeki günlerde çalışma başlatacaklarını kaydeden yılmaz, “Son zamanlarda tescilsiz motorsikletlerin kapkaç olaylarında kullanıldıkları göze çarpıyor. Asayiş Şube ekipleri ile zaman zaman plakasız motorsikletlerin belirlenmesi amacıyla çalışması yapıyoruz.” dedi.

Bu yılın ilk 3 ayındaki denetimlerde 286 tescilsiz motorsiklete el koyduklarını anlatan Yılmaz, ehliyetsiz motorsiklet kullanan 505 kişi hakkında ceza tutanağı düzenleyip mahkemelere sevkettiklerini vurguladı.

Ehliyetsiz motorsiklet kullanmanın cezasının 600 yeni lira olduğunu hatırlatan Yılmaz, tescilsiz motorsiklet için de cezanın 101 yeni lira olduğunu hatırlattı.

Tescilsiz motorsikletlere el koyduklarını da ifade eden Yılmaz, 2004 yılından bu yana Milli Emlak Müdürlüğü’ne tescilsiz 1069 motorsikleti devrettiklerini dile getirdi.

Yılmaz, motorsiklet sürücülerinin genellikle yola aniden çıkıp zikzak çizerek kaza yaptıklarını bildirerek, “Motorsiklet sürücüleri kasksız kesinlikle trafiğe çıkmasın. Takma zorunluğu var, şayet takılmazsa bunun cezası da 49 yeni lira. Adana ve ilçelerinde 75 bin dolayında motorsiklet bulunuyor.” şeklinde konuştu.