Motosiklet sahipleri kaska alışıyor

Kilis'te geçen hafta uygulanmaya başlanan motosikletlerde kask zorunluluğu ve fazla yolcu taşımaya getirilen ceza amacına ulaşıyor.

Motor sahipleri 101 milyon lira ceza yememek için kask satışı yapan işyerlerinin yolunu tutarken henüz ceza uygulaması yapmayan trafik polisleri ise sürekli denetimlerde bulunuyor. Ana cadde üzerinde denetlemeleri sıklaştıran ekipler, kasksız ve fazla yolcuyla seyahat edenleri durdurup uyarıyor. Uyarılanların plakaları not edilirken ikinci defa kurala uymayanlar hakkında cumartesi gününden itibaren ceza uygulanacağı ifade edildi.

Emniyet Müdürü Atalay Sönmez, her yıl onlarca kişinin kafa travması nedeniyle öldüğünü ya da sakat kaldığını belirterek, “İstatistiklerde ortaya çıkan rakamlar dikkat çekici boyutlarda. Kilis gibi motosikletin çok şey ifade ettiği bir şehirde meydana gelen motor kazalarında kafa travmaları nedeniyle büyük kayıplar meydana geliyor. Bunun önüne geçmek hem tedbirli davranmaya hem de kask kullanmaya bağlı. Öte yandan motosiklete fazla insan bindirenler de uyarılıyor. Teknesiz bir motosiklete 2 kişiden fazla yolcu alınamayacak.” diye konuştu.