Mozart aşkları ve acılarıyla Altın Portakal’da

Altın Portakal, müzik dehası olarak kabul edilen Mozart'ın 250. doğum yılı nedeniyle tüm dünyada kutlanan "Mozart Yılı"nı gerçekleştirilecek etkinlik ile kutluyor.

Dünya Mozart Yorum Ödülü sahibi olan Roland Batik, Mozart’ın hayatını anlatan en eski filmlerden biri olan “Mozart’ın Hayatı, Aşkları ve Acıları”nın gösterimi sırasında konser vermek üzere Antalya’ya geliyor.
Türk sinemasının kalbi 43. kez Antalya’da atacak. Altın Portakal Film Festivali, “Mozart Yılı” kutlamaları vesilesiyle sinema ve müziğin birleştirildiği geceleriyle, klasik müzik tutkunlarını da Antalya’da buluşturacak. Altın Portakal ve Avusturya Kültür Ofisi’nin iş birliği ile gerçekleştirilecek gecenin konuğu olarak Antalya’ya gelecek olan Avusturyalı besteci ve piyanist Roland Batik konser verecek. Konser sırasında, 1921 yapımı “Mozart’ın Hayatı Aşkları ve Acıları” filminin gösterimi yapılacak.

Yönetmenliğini Otto Kreisler ve Karl Toma’nın yaptığı, Wolfgang Amadeus Mozart’ın aşklarını, renkli ve trajik yaşamını konu alan Avusturya yapımı “Mozart’ın Hayatı, Aşkları ve Acıları” büyük müzisyen üzerine yapılmış en eski filmlerden biri olma özelliğini taşıyor.

ROLAND BATİK KİMDİR?

Viyana doğumlu Roland Batik piyano eğitimine Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde başlamış, çalışmalarına Friedrich Gulda ve caz piyanisti Fritz Pauer ile devam etmiştir.

İlk konserini 1975 yılında Viyana Musikverein’da veren Batik, piyanist Paul Gulda ile oluşturduğu ikiliyle, 1982-1988 yılları arasında Viyana Senfoni Orkestrası, Polonya Oda Orkestrası ve Mozarteum gibi önemli orkestralar eşliğinde Avrupa’nın önde gelen sahnelerinde çalmıştır. 1988’de Batik-Gulda ikilisi ayrılmış, Roland Batik klasik, romantik ve izlenimci repertuardan örnekler seslendirdiği resital programlarına kendi bestelerini eklediği konserler vererek kendine özgü bir tarz yaratmıştır. 1977’de basçı Heinrich Werkl ve davulcu Walter Grassmann’la oluşturduğu üçlü ile birlikte de özgün bir caz stili ortaya koyar.

1991’de konser piyanistliği kariyerine dönen ve Mozart’ın piyano sonat yorumları ile Viyana Flötenuhr Ödülü’nü kazanan Batik’in Barış Üzerine Meditasyon adlı piyano konçertosu sanatçının en önemli eserlerinden biridir.