MŞÜ’yü kazanan öğrenciler şehre gelmeye başladı

Muş Alparslan Üniversitesi'ni (MŞÜ) kazanan öğrenciler, kayıt için Muş'a gelmeye başladı.

Muş Alparslan Üniversitesi’ni (MŞÜ) kazanan öğrenciler, kayıt için Muş’a gelmeye başladı. Muş Havalimanı ve Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde karşılanan öğrenciler, danışma masalarında yapılan yönlendirme ile kısa sürede kampüs alanına ulaşıp, kayıtlarını yaptırıyor.

Muş Alparslan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanıp Antalya’dan geldiğini belirten Emine Yakış, ilk defa Muş’a geldiği için başta tedirginlik yaşadığını söyledi. Yakış, “Nasıl olacak diye çok sıkıntı yaşıyordum. Ama burada kurulan danışma masası bize gerekli bütün desteği verdi. Bu karşılama ile daha ilk günden Muş’un sıcaklığını hissettim.” dedi.

Alparslan Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi İşlem Dairesi binasında yapılan kayıtları yerinde inceleyen MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, her yıl kendilerini geliştirerek, çalıştıklarını kaydetti, İnanç, “Geride bıraktığımız yıllardaki uygulamamızı bu yıl geliştirerek devam ettirmeye çalıştık. Öğrencilerimizi havaalanında ve otogarda karşılayan arkadaşlarımız var. Onların yönlendirmesiyle öğrencilerin kampüsümüze intikalini sağlıyoruz. Aynı zamanda öğrencilerimize bu yıl ilk kez bulundukları yerlerde ön kayıt imkanı verdik. Böylece zaten kısa olan kayıt süremizi daha da kısalttık. Şahit olduğunuz gibi öğrencimizin kayıt süresi ortalama 2 ile 5 dakika arasında. Dolayısıyla öğrencilerimize Muş’a adım attıkları ilk andan itibaren ilimizi ve üniversitemizi doğru tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçladık. Mümkün olduğunca ilk andan itibaren öğrencilerimizi zorlukları çözümlenmiş bir süreçle karşılaştırmak istedik.” ifadelerini kullandı.

Birçok üniversitede öğrenci kimliklerinin dönemin ortasında veya sonunda verildiğini hatırlatan İnanç, şunları ifade etti: “Bizim daha öğrencilerimiz Muş’a ayak basmadan kimlikleri hazırlanmış oluyor. Şu an itibariyle 2 bin 579 öğrencimiz kayıt yaptırıyor, toplamda 3 bini aşmasını bekliyoruz ek kontenjanlarla birlikte. Bunun anlamı şu; Muş Alparslan Üniversitesi eylül ayında 9 bin bandına erişmiş olacak. Üniversitemizde ilk gün her yıl olduğu gibi pazartesi gününü hazırlık ve deneme günü olarak değerlendiriyoruz. Sonraki günlerde ise fakültelere bölüyoruz. 3 Eylül Eğitim Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi, cuma günü yani kayıtların son günü, hangi nedenle olursa olsun gününde kayıt yaptıramayan öğrencilerimizin kayıt yaptıracakları bir gün olarak tanımlıyoruz. Kampüsümüzde bütün öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm mekanlar hazırlanmış durumda. Artan öğrenci sayısı ile birlikte üniversitemizin başta Muş olmak üzere ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Muş Alparslan Üniversitesi’nin 4 yıllık programları yanında yüksek lisans programları ve Meslek Yüksekokulu’nun 3 programının kampüste eğitim öğretim faaliyetlerine başladığını vurgulayan İnanç, “Hem gündüz hem gece öğretimleri kampüste devam edecek. Bunun anlamı şu; 4 bin civarı gündüz, 2 bin civarı gece olmak üzere toplamda 6 bin öğrencimiz kampüste eğitim öğretime devam edecek. Bildiğiniz gibi eski Eğitim Fakültesi olarak hizmet veren İstasyon Caddesi’ndeki yerleşkemizi boşaltmaya başladık. Onu Valiliğin emrine vereceğiz. Sadece lojmanlarını birkaç yıl daha Üniversitemiz kullanmaya devam edecek. Biz devasa bir kültür merkezini kampüste yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.