MTSO Başkanı Erkoç: Dershanelerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ticari ve teşebbüs boyutuyla iş dünyası olarak dershanelerin kapatılmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ticari ve teşebbüs boyutuyla iş dünyası olarak dershanelerin kapatılmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

MTSO Başkanı Erkoç, 27. Meslek Komitesi üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, sektörde şu anda 50 bini öğretmen, 100 bine yakın kişinin çalıştığını dile getirdi. Yayıncılarıyla birlikte 150-200 bin kişinin bu alanda istihdam edildiğine dikkat çeken Erkoç, sürecin zamana yayılarak daha sağlıklı bir adım atılması gerektiğini vurguladı.

Eğitimde fırsat eşitliği konusunda dershanelerin önemli rolü bulunduğunu söyleyen Erkoç, “Türkiye’de dershanelerden istifade eden kişi oranı yüzde 8 civarındadır. Güney Kore’de bu oran yüzde 50 düzeyindedir. Bazı ülkelerde daha yüksek oranlar bulunmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde dershanelerin kapatılması söz konusu değildir. Konuyla ilgili olarak TOBB ile MEB’e ciddi bir rapor hazırlayıp gönderdik.” dedi.

Dershaneler konusunun önemini önceden kavrayarak çalışma yaptıklarını anlatan Erkoç, “Bu konunun, ciddi sıkıntıları beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Teşebbüs hürriyeti noktasında da sıkıntılar oluşturacağını ifade etmiştik. Milyarlarca liralık yatırımın boşa gideceği söz konusudur. Umut ediyoruz ki Türkiye’deki eğitim altyapısının ciddi şekilde düzenlenmesi, dershanelerin iyileştirilmesiyle sorun çözülebilir. Kayıt dışı ekonomi konusu da yeniden gündeme gelir. Dershaneler kapanırsa merdiven altı merkezler oluşur. İnşallah bu süreç sağduyulu adımlarla kamuoyunun beklentisi yönünde çözülür. Dershanelerin iyileştirilerek, eğitimdeki fırsat eşitliğini koymasından dolayı devamından yanayız.” şeklinde konuştu.